Nová technická knihovna slavnostně otevřena

Areál vysokých škol v pražských Dejvicích se ode dneška chlubí novou budovou Národní technické knihovny. Po dlouhých 73 letech sem přesídlili svazky bývalé Státní technické knihovny v Klementinu. Budova za 2,25 miliardy korun, která pojme více než 1,5 milionu knih, obdržela Cenu Klubu za starou Prahu pro nejlepší novostavbu v historickém prostředí. Tomuto tématu se věnoval Jan Hloch v rozhovoru s ředitelem NTK Martinem Svobodou.

V tuto slavnostní chvíli u vás převažuje spíše stesk po Klementinu nebo se radujete, že tady v Dejvicích stojí nová Národní technická knihovna?

"Je to obojí, ale nejsilnější pocit je úleva. Už se to povedlo a teď je na nás, jak se vyrovnáme s tím, co po nás budou studenti chtít. V Klementinu jsem prožil dvacet let, bylo to tam krásné, ale myslím, že nová budova stojí za to, aby člověk obětoval trochu nostalgie po starém krásném a stěhoval se do nového krásného."

Jak se vám nová budova z architektonického hlediska líbí?

"Z vnějšku ta budova krásně zapadá do celého areálu koncipovaného ve 20. letech profesorem Engelem. Dostala cenu za starou Prahu, to myslím hovoří za všechno. Zevnitř je budova větší než zvenčí. Je velmi prostorná a flexibilní, což bylo původní zadání, ale tento architektonický návrh ho splnil měrou vrchovatou. Díky velkému atriu je tady i dost světla."

Jaké novinky zde studenti najdou, které v Klementinu nebyly?

"Především dostatek místa. Je zde 10 x více prostoru pro studium než v Klementinu. 29 individuálních studoven, 18 týmových studoven a celý knihovní fond se samoobslužně vypůjčí i vrátí. Není potřeba čekat ve frontě, automat to roztřídí, což nám hodně ulehčuje situaci. Navíc udržuje i pořádek na poličkách. A hlavně studenti si knihu najdou sami, nemusí nic objednávat z katalogu, prostě přijdou a vezmou si knihu z poličky."

Klementinum sloužilo hodně dlouho. Troufnete si tipnout, jak dlouho bude fungovat tato knihovna?

"Je stavěná navěky. Jak bude vypadat za dvacet let, až tady nebudu - těžko říct. Spíše je to návrat k univerzitní tradici, kdy vzdělání neznamená, že profesor leje do člověka přednášky, kdy ten člověk je po odchodu ze školy kolečko do stroje, ale ten člověk se učí samostatně nebo ve skupině pracovat a k tomu potřebuje místo. V tomhle ohledu myslím, že knihovna přežije dlouho."

Foto: Barbora Kmentová

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio