Na "chytré lavičce" si během posezení můžete dobít telefon nebo se připojit k internetu

Lavička CapaSitty, foto: Zdeňka Kuchyňová

Celý rok pracovala skupina českých vědců, studentů a designérů na první chytré lavičce s ekologickým provozem. Prototyp představila před budovou Národní technické knihovny v Praze. Okolojdoucí možná vůbec netušili, co tato lavička, doplněná unikátním betonem a solárním panelem umí. Na to se ptáme Jana Rolníka ze společnosti Full CapaCity, který se na jejím vývoji podílel.

Lavička CapaSitty,  foto: Zdeňka Kuchyňová
"Naše chytrá lavička CapaCity umí dobíjet mobilní telefony a další zařízení, která se dobíjejí z USB portu, tedy kabelem. Má tam dva USB porty. Kromě toho je tam ještě funkce bezdrátového dobíjení přes standard Qi, který se teď silně rozšiřuje, a určitě bude standardem pro všechny mobilní zařízení. Kromě toho se můžete přes lavičku připojit k internetu přes wi-fi. Navíc lavička měří kvalitu ovzduší a data reportuje nějaký server, kde je budeme prezentovat."

Když vidím solární panel, tak je veliký asi 1,6 metrů na šedesát centimetrů. Bude to stačit?

"Má zhruba dva metry krát padesát centimetrů. Systém navrhovali odborníci z univerzitního Centra energeticky efektivních budov, a je od začátku koncipován tak, aby splnil celoroční funkčnost, včetně tmavých měsíců jako je listopad, měsíců, kdy se k nám slunečního světla moc nedostane. Naše lavička by to měla být schopna překonat. Ale je to prototyp, reálné testování nás čeká."

Foto: Zdeňka Kuchyňová
Kde všude lavička v budoucnu bude?

"Už když jsme představovali ten koncept různým lidem, tak zájem byl obrovský. Už teď máme zájem z italského města Monza. Jednáme s několika městskými částmi v Praze, nějaký ohlas jsme už dostali z Brna, že by měli zájem o lavičku. Máme přislíbenou distribuci pro polský, český a slovenský trh. Doufám, že laviček bude rozmístěno co nejvíc. Hodně se teď mluví v rámci trendu Smart Cities o chytrých městech, solárním mobiliáři a těchto věcech. Nás tento trend zajímá. Ale ve městě, kam kopnete dva metry do země, tak je tam elektrický kabel. Já vidím lavičku hlavně ve volné přírodě. Když si představíte, že jedete někam na kole deset kilometrů po Šumavě, zastavíte se u krásného rybníčka, tam si sednete a můžete si dobít telefon, podívat se, kudy máte jet dál. Myslím si, že tam si svoje uplatnění najde lavička ještě více."

Jan Rolník,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Kolik lavička váží? Dá se odnést?

"Odnést se nedá. Váží zhruba 450 kilogramů. Dopravovat ji není úplně jednoduché."

Když se na lavičku dívám z boku, tak je poměrně velký prostor pod solárním panelem. To je tak velká baterie? Čím je to vyplněno?

"Zařízení uvnitř není takhle objemné. Korpus je takto postaven z designových důvodů. Panely musí mít určitý náklon, sedák musí být v určité výšce a opěrák musí být v určitém úhlu. Ale to elektronické zařízení vyplňuje jen malou část vnitřního objemu."

Základem lavičky je odlitek ze speciální betonové směsi,  foto: oficiální facebook Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT
Jaký bude další osud této lavičky, tohoto prototypu?

"Po této tiskové konferenci lavičku nakládáme na kamión a odvážíme ji do Itálie. Tam bude prezentována do konce října na světové výstavě Expo. Poté bude tento prototyp umístěn zpátky před Technickou knihovnu, budeme ho sledovat přes zimu a testovat reálný provoz."

Kolik odhadujete, že by v příštím roce mohlo být po Česku chytrých laviček?

"Odhaduji sto," uvedl v rozhovoru pro Radio Praha Jan Rolník.

Průzkum: polovina majitelů chytrých telefonů má obavy z vybití baterie

V Česku vlastní smartphone už dva ze tří lidí. Lavička tak reaguje na stále častější potřebu lidí být online a dobíjet svá chytrá zařízení. Ta se totiž vybíjejí mnohem rychleji než dřívější klasické telefony. Podle průzkumu společnosti SecurEnvoy jsou pro lidi ve vyspělém světě chytré telefony tak důležité, že více než polovina jejich majitelů trpí obavou ze ztráty telefonu, obavou ze ztráty signálu nebo z vybití baterie.

Zuzana Jirkalová,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Čistá energie a internet se tak dostane do míst, kde dosud nebyly. Lavička je kombinací dřeva a betonu. K výrobě byl použit zcela nový unikátní extra tuhý beton. Je čtyřikrát pevnější než běžný stavební. Na designu se podílela studentka Zuzana Jirkalová. Předpokládaná cena lavičky, která všechny své funkce zajišťuje pouze prostřednictvím solární energie, bude 90 až 140 tisíc Kč.