Před 270 lety postavil český vědec Prokop Diviš první uzemněný bleskosvod na světě
Došlo k tomu na zahradě v Příměticích u Znojma, kde Diviš působil jako farář a zároveň vědecky experimentoval. Hlavní funkcí „povětrnostního stroje“ bylo trvale vyrovnávat napětí mezi nebem a zemí a samotný výboj odvracet.
Základem stroje byl vodorovný železný kříž umístěný na čtyřicetimetrovém stožáru. Ramena kříže byla doplněna dalšími tyčemi s 12 kovovými krabičkami, ve kterých byly uloženy vrstvy železných pilin a 400 kovových hrotů čnících k obloze. Celá konstrukce byla vodivě spojena se zemí třemi řetězy. Slavnostní vztyčení přístroje proběhlo 15. června 1754 a přístroj fungoval jako bleskosvod. Pozorování vlastnoručně sestaveného přístroje prováděl Diviš při každé bouřce a výsledky sepsal do rozsáhlého pojednání „O podstatě atmosférické elektřiny“, které věnoval císařovně Marii Terezii.
Farníci vynálezu nevěřili
Vesničané v Příměticích byli přesvědčeni, že stroj může za extrémní sucho, které v roce 1759 postihlo střední Evropu. Vtrhli k Divišovi na zahradu a celou konstrukci zničili. Prokop Diviš už ho znovu nepostavil, ani když ho o to v dalším deštivém roce prosili.
Američan Benjamin Franklin vztyčil svůj tyčový uzemněný bleskosvod ve Philadelphii až šest let po Divišovi, a to na základě jednodušší myšlenky svést blesky na neškodné místo a zabránit vzniku výbojů.
Související
-
CZECH MADE – příběhy českých objevů a značek
Desítky průlomových objevů a patentů z minulosti i současnosti dokazují, že českým vynálezcům se podařilo několikrát změnit svět.
-
Poznejte kraje Česka
Praha je nejznámější a nejatraktivnější město Česka. Ale Česko zdaleka není jen Praha.