Nové lustrace čekají až tisíc lidí z vedení Policie ČR

r_2100x1400_radio_praha.png

Až tisíc lidí ve vedení Policie ČR bude muset znovu projít lustracemi. Prověrku jejich lustračních osvědčení nařídil ministr vnitra Ivan Langer kvůli kauze šéfa české pobočky Interpolu Pavola Mihála. Česká televize minulý týden upozornila na to, že Pavol Mihál byl před rokem 1989 evidován jako spolupracovník komunistické StB. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Emil - pod tímto krycím jménem vedla od března roku 1984 Státní bezpečnost svého agenta Pavola Mihála. Když na tuto skutečnost upozornila Česká televize, dnešní šéf české Národní ústředny Interpolu a důstojník policejního prezídia jakoukoli spolupráci s StB odmítl:

"Něco o tom vím, ale není to pravda,"

tvrdil Mihál v České televizi. Ředitel odboru archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra Pavel Žáček však říká, že Mihál působil jako agent na správě boje proti vnitřnímu nepříteli:

"Problematika, v které byl tento agenturní svazek veden, se týkala vysokých škol, s největší pravděpodobností zahraničních studentů."

Svazek Pavola Mihála byl však zničen v roce 1988, kdy se stal příslušníkem SNB. V roce 1992 už Mihál figuruje jako major v české pobočce Interpolu a nedávno se dokonce stal jejím šéfem. Pro policejního prezidenta Vladislava Husáka byly informace o tom, že jeho vysoký důstojník byl veden v seznamech StB, zcela nové:

"To je pro mne docela překvapení, že by člověk s takovouto minulostí měl působit v takové funkci. To je docela podivné."

Stejným překvapením byla informace o Mihálově spolupráci s StB i pro ministra vnitra Ivana Langra:

"Pokud je to pravda, a já si to musím prověřit, tak jsem přesvědčen o tom, že policisté s takovouto minulostí na takovém místě nemají co pohledávat."

Ivan Langer (vlevo) a Vladislav Husák, foto: ČTK
Pondělní deníky přinesly vysvětlení, jak vlastně Pavol Mihál mohl počátkem 90. let získat negativní lustrační osvědčení a dokonce i bezpečnostní prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Zřejmě o ni totiž požádal pod změněným jménem Pavel. Podle ředitele archivu bezpečnostních složek na vnitru Pavla Žáčka nejde o ojedinělý případ, kdy se bývalí agenti StB pokusili různými triky získat negativní osvědčení. Ministra vnitra Ivana Langra to vedlo k rozhodnutí, že nechá znovu lustrovat až tisíc dalších policistů a civilních zaměstnanců na vedoucích místech české policie:

"Tento případ pro mne jako pro ministra vnitra nemůže skončit pouze rozhodnutím týkajícím se lustračního osvědčení jedné konkrétní osoby, ale musím na něj zareagovat systémově, a to preventivním opatřením. Jeho cílem je zabránit spekulacím a úvahám na téma, zda se jedná pouze o jeden případ, nebo zda je to jev rozšířený."

Pokud se potvrdí, že Pavol Mihál byl skutečně veden v registru agentů bývalé StB, ve vedoucí funkci skončí. U policie by ale podle vedení resortu zřejmě mohl zůstat.