Nový šéf americké diplomacie Kerry má kořeny v Česku

John Kerry, foto: ČTK

Novým ministrem zahraničí Spojených států se stal demokrat John Kerry. S jeho jménem jsem se setkali už v r. 2004, kdy se stal protikandidátem George Bushe ml. v prezidentských volbách. Tehdy se v českých médiích hodně psalo o tom, že jeho rodina pochází z Horního Benešova na Bruntálsku.

John Kerry,  foto: ČTK
Radio Praha tehdy zjišťovalo, zda v tomto městě zůstaly po jeho rodině nějaké stopy. Tehdejší starosta Josef Klech to ale popřel:

"Po židovských předcích Johna Kerryho nezůstala prakticky žádná památka. Máme pouze fotografii domu, kde jeho dědeček a pradědeček žili. Jinak tu žádné původní obyvatelstvo nezůstalo. Veškeré dokumenty jsou uloženy v Zemském archivu v Opavě."

Dědeček Johna Kerryho Fritz Kohn se v Horním Benešově narodil r. 1873. Ani ne třicetiletý ale konvertoval ke katolicismu, změnil si jméno na Frederic A. Kerry a ve Spojených státech se později stal úspěšným obuvníkem. John Kerry ale není prvním ministrem zahraničních věcí Spojených států, který má vazbu na české země. Jeho předchůdkyně v úřadě v administrativě Billa Clintona Madeleine Albrightová také pochází z Čech a i ona má židovské kořeny.