Stane se americkým prezidentem potomek vystěhovalců z Moravy?

John Kerry (Foto: ČTK)

V Bílém domě má šanci zasednout prezident, jehož předkové přišli do Spojených států ze severní Moravy. Řeč je o americkém senátoru Johnu Kerrym, který je jedním z demokratických kandidátů na post prezidenta Spojených států.

John Kerry (Foto: ČTK)
O tom, že předkové senátora Johna Kerryho přišli do Ameriky ze severomoravského Horního Benešova jsme v našem vysílání informovali před rokem, když tento senátor za stát Massachusetts, oznámil svůj záměr kandidovat za Demokratickou stranu v letošních prezidentských volbách ve Spojených státech. Když začali novináři pátrat po jeho kořenech, byli překvapeni. Více washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

"Kerry, věřící katolík, měl dědečka z Čech a babičku židovského původu. Dědeček Frederick Kerry, původním jménem Fritz Kohn, byl obuvníkem. Pokud se jeho vnukovi Johnu Kerrymu podaří dostat do Bílého domu, stane se po Madeleine Albrightové bezesporu nejvlivnějším politikem s českou krví."

Na rozdíl o Madeleine Albrightové, která se ke svému českému původu vždy hrdě hlásila, Kerry byl možná stejně překvapen jako reportéři listu Boston Globe, kteří jeho původ vypátrali, když si nechali vypracovat jeho genealogii. Sám Kerry si totiž do té doby myslel, že jeho předkové přišli do Ameriky z Irska.

John Kerry (Foto: ČTK)
Kerryho dědeček Fritz Kohn se přitom narodil v Horním Benešově na Bruntálsku v roce 1873. Jeho otec Benedikt Kohn byl v tamním pivovaře pivovarským mistrem. V roce 1901 si Fritz Kohn zažádal o změnu svého jména na Frederick Kerry, o rok později mu rakouské úřady změnu povolily a zároveň se změnou jména konvertoval ke katolicismu. O tři roky později odešel do Spojených států, kde zemřel v roce 1921. Jeho vnuk John Kerry ho nepoznal, narodil se totiž až v roce 1943. Zpráva o tom, že senátor pochází z Horního Benešova, dvou a půl tisícového městečka v podhůří Jeseníků, všechny místní překvapila. Více starosta Josef Klech.

"Myslím, že je to všeobecné překvapení nejenom pro občany Horního Benešova a pro vedoucí představitele města, ale pro celou českou veřejnost. Takže nastal poprask a začali jsme pátrat, zda je to pravda."

Před rokem dokonce radnice Johna Kerryho kontaktovala, odpověď však zatím nepřišla.

"Na celou situaci se díváme střízlivě, kontakt jsme uskutečnili. Blahopřáli jsme mu k nominaci a napsali, že mu blahopřejeme a držíme mu palce. Míček je teď na jeho straně a je na něm, aby ho vrátil."

Otázka: Jak informace o Kerrym vnímají místní lidé? Baví se o něm?

John Kerry (Foto: ČTK)
"Samozřejmě, že o nastávajících prezidentských volbách o něm lidé mluví, tedy ti, kdo jsou informovaní. Jinak lidé zde mají jiné starosti, především jak sehnat práci. Zajímají je každodenní problémy, starost o politiku je v pozadí."

Zájem o Kerryho se v Horním Benešově opět rozvířil poté, co byly zveřejněny průzkumy veřejného mínění, podle kterých by vítězem prezidentských voleb byl právě Kerry. Radní i zastupitelé Horního Benešova zvažují udělení čestného občanství Kerrymu, ovšem až se stane jediným Bushovým protikandidátem. Po rodině amerického senátora však v Horním Benešově nezbylo téměř nic, na místě, kde stál jeho dům, je nyní jen pozemek se zahradou. Také pivovar, ve kterém pracoval Kerryho pradědeček, už nestojí.