Odborník: Vodafone přinese technologie 3. generace

Na českém trhu dojde k nějvětší obchodní transakci v oblasti soukromých firem. Britský mobilní operátor Vodafone koupí českého operátora Oskar. Kdy k tomuto obchodu dojde, ještě není známo, ale už teď víří vzduchem spekulace, jaký dopad vstup světového giganta, jakým Vodafone je, na český trh bude mít.

Britský mobilní operátor Vodafone Group koupí českého operátora Oskar Mobil a rumunský MobiFon, oba v souhrnné ceně 3,5 miliardy dolarů. Koupí je od kanadské společnosti Telesystem International Wireless a včetně převzatých dluhů jí za obě společnosti zaplatí asi 4,4 miliardy dolarů, tedy necelých 100 mld Kč.

Český trh dosud ovládali zahraniční T-mobile a domácí Eurotel. Redaktor časopisu Ekonom Petr Blažek říká, že "vstup Vodofone na český trh ovlivní trh úplně zásadně. On se poslední dobou hýbal jen minimálně a myslím, že to bude obrovský impuls, který ještě ani nedoceňujeme."

Příchod firmy, která je podle výnosů světovou mobilní jedničkou, by podle analytiků mohl zvýšit konkurenční tlak na českém trhu. Mluvčí T-mobile Jiří Hájek uvedl:

"Vstup dalšího globálního hráče na český telekomunikační určitě bude znamenat zvýšení konkurence. Obecně se dá říct, že ten konkurenční tlak se zvýší především v oblasti firemních zákazníků."

Ekonomičtí analytici očekávají, že pro zákazníky bude vstup Vodafone znamenat nové služby a zlevnění. Petr Blažek z časopisu Ekonom naproti tomu soudí, že hlavní důraz bude v oblasti firemní nabídky a nových služeb. Podle něj se nový operátor nebude prosazovat snížením cen:

"Oskar má image operátora, který je nejlevnější a podle toho také vypadají účty jeho zákazníků. Což se Vodafone samozřejmě nebude líbit. A nejjednodušší způsob, jak s tím rychle něco udělat, je opravdu zaměřit se na ten firemní segment. Tam ale bude muset něco nabídnout, něco, co stávající oprerátoři nenabízejí. A nebudou to nižší ceny, protože té nálepky levného operátora se bude chtít určitě rychle zbavit. Budou to muset být nové služby. A když se v mobilních komunikacích dneska řekne nové služby, tak jsou tím myšleny služby třetí generace."

Podle Petra Blažka se proto situace na telekomunikačním trhu dá technologicky do pohybu:

"V současné době byly karty velmi přesně rozdány a hlavně Oskar stál bokem celého konkurenčního boje. Ve dvou se vždycky dá trh rozdělit daleko lépe. Klíčové skutečně bude, že jak očekávám, Vodafone přenese souboj na úplně nové hřiště sítí třetí generace a bude první, kdo je tady nabídne. A myslím, že to bude skvělá změna."

Oskar bude po T-Mobile dalším operátorem, který se zařadil do silné celosvětové mobilní skupiny. O novém vlastníku Eurotelu zřejmě rozhodne privatizace 51 procent mateřského Telecomu. Pokud by ho koupil operátor Orange, stala by se podle Blažka Česká republika první zemí, kde si trh rozdělí největší zahraniční operátoři.