Odbory varují Čechy před rychlým a neuváženým zadlužováním

Českomoravská konfederace odborových svazů varuje před rychlým a neuváženým zadlužováním českých domácností. Problémem není nynější výše zadlužení, ale progresivita jeho růstu, řekl v pondělí předseda konfederace Milan Štěch. Od roku 1993 do konce roku 2003 vzrostly úvěry obyvatelstvu z 46,2 miliardy korun na téměř 211 miliard korun, což je nárůst o 456 procent. Více se dozvíte z příspěvku Viléma Faltýnka.

Ekonomický expert Konfederace odborových svazů Luděk Toman upozorňuje: "Úvěrová expanze je hlavním zdrojem rostoucí spotřeby obyvatelstva a tato rostoucí spotřeba je hlavním a v podstatě jediným výrazným zdrojem ekonomického růstu této země."

Průměrná česká rodina se dvěma dětmi dlužila bankám ke konci loňského roku více než 90.000 korun. Celkem domácnosti dlužily bankám 236 miliard korun. Podle ekonomů není objem dluhu domácností zatím hrozbou, ale v budoucnu tomu tak být může. Česko zápolí s vysokým počtem lidí bez práce a příjmy většiny pracujících jsou podprůměrné.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch vyvsvětlil: "Naše sdělení není: Občané, zaměstnanci, nepůjčujte si! Naše sdělení je, že ve světě si lidé půjčují, žijí do značné míry na dluh, ale že tyto kroky je třeba činit s velkou ostražitostí, se znalostí prostředí a zvažovat na co, kdy, od koho a za kolik si půjčit a zejména vyhodnotit dobře, jaká je možnost, aby občan a jeho rodina byla schopna závazky splácet."

V mimobankovním sektoru se lze totiž setkat se společnostmi, která poskytují úvěry s velkým navýšením. Náhodně jsem zatelefonoval první společnosti, jejíž nabídku jsem našel v úterním tisku. S dotazem na úvěr 20 tisíc jsem zjistil, že úroky u CZ Marketing, s.r.o. jsou následující?

"Pro to snadnější počítání, zhruba deset procent ročně přeplatíte."

To znamená, z těch dvaceti tisíc deset procent jsou dva tisíce. To znamená, že když bych to splácel třeba tři roky, tak zaplatím šest tisíc navrch?

"Ano, přesně tak," ujistil mě muž na druhém konci linky.

V případě šestileté lhůty splatnosti se lze dostat až na dvanáctitisícové navýšení. To ale ještě není vše: "Klienti, kteří mají u nás schválený úvěr, se stanou klienty našeho klientského servisu, tzn. mají doživotně zajištěné finanční poradenství. A to finanční poradenství při prvním úvěru je v hodnotě 7000,- korun. Přináší to pak určité výhody, atd., je to náš balíček služeb. Čili ta částka 7000,- je vlastně navýšením úvěru," dozvěděl jsem se po telefonu. Tento balíček nelze odmítnout. Při šestiletém splácení tak klient za dvacetitisícový úvěr zaplatí společnosti CZ Marketing, s.r.o. navíc ještě 19 tisíc, tedy 95 procent původní částky. Samozřejmě lze ale splátky kdykoli okamžitě dorovnat a placení úroků se vyhnout.

Nynější výše dluhu obyvatel Česka není podle experta konfederace Luďka Tomana ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi vysoký. Činí dvacet procent jejich disponibilních důchodů, zatímco ve státech jižní Evropy je to 30 procent a v Británii nebo Nizozemsku tento dluh přesahuje dokonce 100 procent těchto důchodů.

"Říct, že nějaká přesná úroveň zadluženosti je vhodná pro Českou republiku v tuto chvíli nemůžeme. Riziko tady je, pokud nebudeme schopni si uvědomit, že tento značný sektor domácností je zadlužen a může nějakým způsobem reagovat na některé neuvážené ekonomické kroky. Nemůžeme říct, že v současné době ten stav je příliš vysoký. To co dělá spíš problém, je ta rychlost. Protože každá rychlost, jakékoliv ekonomické veličiny, je spojena s rizikem," tvrdí Toman.

Obecně podle Tomana platí, že bohatší se může bez rizika zadlužit více než chudý. Pro jednotlivce platí bezpečná hranice, kdy splátky nepřekročí pětinu čistého příjmu dlužníka.

"Naše společnost je schopna některé trendy, které jsou ve světě jsou, přejímat, ale ne vždy to prostředí tady je takové jako v západní Evropě. Ta chuť někoho podvést je u nás přece jenom u nás asi drobet vyšší a princip dobrých mravů u nás ne vždycky funguje," vysvětlil Milan Štěch, proč konfederace otvírá tento specifický problém k diskusi.

Komentáře tisku upozurňují, že analyzovat úspory a půjčky domácností není posláním odborů. Navíc mají zpoždění. Obavy z trendu, který by mohl část rodin přivést do problémů, již vyslovili ekonomičtí analytici a také centrální banka. Ta loni varovala před tím, že bude přibývat rodin, jež nebudou schopny své dluhy splácet. Peněžní ústavy ale zatím obavy neprojevily.