Odboráři zaplnili náměstí
Na 30 tisíc protestujících se v sobotu sešlo na Hradčanském náměstí v Praze. Odboráři tak chtěli demonstrovat svůj odmítavý postoj k údajným snahám firem přenášet negativní důsledky hospodářské krize jen na zaměstnance. Zdůraznili však, že proti současné překlenovací vládě premiéra Jana Fischera demonstrace namířena nebyla.
"My jsme přijeli ze Středočeského kraje, z Příbrami, a já tady demonstruji za to, aby důchodci neutrpěli větší újmy."
"Nelíbí se nám situace, zákoník práce a podobně. Je potřeba hájit zájmy zaměstnanců."
"Odbory dolu ČSM Stonava. Jsme tu kvůli tomu, abychom protestovali proti zneužívání krize proti zaměstnancům."Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch byl mile překvapen vysokým počtem účastníků demonstrace:
"Naši organizátoři hovoří o třiceti tisících. Jestli je o tisíc méně nebo více, to není rozhodující, ale důležitá je ta atmosféra. A když si vezmete, že třeba 70 procent lidí podporuje, aby u nás nebyla radarová základna, a na demonstraci přijde 2 tisíce lidí, pak si myslím, že to prokazuje naše schopnosti, naše propojení. Jsem rád, že lidé nejsou lhostejní, občané nejsou lhostejní, zejména zaměstnanci, a přišli nás podpořit."
S výzvou českým politikům před demonstrující odboráře předstoupil předseda odborového svazu KOVO Josef Středula:
"Výzva prezidentovi České republiky, poslancům, senátorům a všem budoucím vládám: Vyzýváme vás, nepřipusťte, aby ti, kdo krizi nezavinili, ji odnesli nejkrutěji! Nedělejte z krize záminku ke změnám zákoníku práce, které by přinesly nebývalé omezení zaměstnaneckých práv, včetně možnosti bezdůvodného vyhazování z práce!"
Podle Milana Štěcha by se mohlo stát problémem i to, že firmy budou v době krize snižovat zaměstnancům platy, a už pak u těchto praktik zůstanou:"Existuje velké nebezpečí, že zejména tam, kde se krátí mzdy u důvodu udržení práce pro co nejvíce lidí, a tomu rozumíme, bude snaha a tlak zaměstnavatelů nízké mzdy ponechat i do budoucna. To nesmíme připustit! To by byl hrozný propad životní úrovně!"
Milan Štěch odcházel z protestu spokojený:
"Moje pocity jsou ovlivněny tou velkou účastí a báječnou atmosférou. Budu odcházet i jako netrpělivý a samozřejmě do určité míry neuspokojený, protože teď je otazník v tom, zda-li si politici toto varování, které tu zaznělo, vezmou k srdci. A budu věřit v to, že snad rozum zvítězí nad takovými ideologickými klišé, které se v poslední době v naší republice příliš rozšířily. Takže je to naděje, je to varování, a doufám, že to dopadne na úrodnou půdu."
"Odbory jsou partner, se kterým podnikatelé seriózně vyjednávají, a proto nerozumíme tomu, proč odbory nyní demonstrují. Když nejsou zakázky, úsporná opatření odnáší celá firma, a to jak vedení, tak i zaměstnanci," sdělil v reakci na demonstraci šéf Hospodářské komory Petr Kužel.