Odboráři zaplnili náměstí

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Na 30 tisíc protestujících se v sobotu sešlo na Hradčanském náměstí v Praze. Odboráři tak chtěli demonstrovat svůj odmítavý postoj k údajným snahám firem přenášet negativní důsledky hospodářské krize jen na zaměstnance. Zdůraznili však, že proti současné překlenovací vládě premiéra Jana Fischera demonstrace namířena nebyla.

Foto: ČTK
Pražská demonstrace byla součástí několikadenní série podobných akcí, které se odehrály i jinde v Evropě. Odboráři se na zhruba hodinovém protestu vyslovili mimo jiné proti částečné privatizaci penzijního spoření, vyzvali politiky ke zvýšení veřejných zakázek nebo k přijetí zákona proti lichvě. Do Prahy se sjeli z nejrůznějších koutů Česka:

"My jsme přijeli ze Středočeského kraje, z Příbrami, a já tady demonstruji za to, aby důchodci neutrpěli větší újmy."

"Nelíbí se nám situace, zákoník práce a podobně. Je potřeba hájit zájmy zaměstnanců."

Foto: ČTK
"Odbory dolu ČSM Stonava. Jsme tu kvůli tomu, abychom protestovali proti zneužívání krize proti zaměstnancům."

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch byl mile překvapen vysokým počtem účastníků demonstrace:

"Naši organizátoři hovoří o třiceti tisících. Jestli je o tisíc méně nebo více, to není rozhodující, ale důležitá je ta atmosféra. A když si vezmete, že třeba 70 procent lidí podporuje, aby u nás nebyla radarová základna, a na demonstraci přijde 2 tisíce lidí, pak si myslím, že to prokazuje naše schopnosti, naše propojení. Jsem rád, že lidé nejsou lhostejní, občané nejsou lhostejní, zejména zaměstnanci, a přišli nás podpořit."

S výzvou českým politikům před demonstrující odboráře předstoupil předseda odborového svazu KOVO Josef Středula:

"Výzva prezidentovi České republiky, poslancům, senátorům a všem budoucím vládám: Vyzýváme vás, nepřipusťte, aby ti, kdo krizi nezavinili, ji odnesli nejkrutěji! Nedělejte z krize záminku ke změnám zákoníku práce, které by přinesly nebývalé omezení zaměstnaneckých práv, včetně možnosti bezdůvodného vyhazování z práce!"

Foto: ČTK
Podle Milana Štěcha by se mohlo stát problémem i to, že firmy budou v době krize snižovat zaměstnancům platy, a už pak u těchto praktik zůstanou:

"Existuje velké nebezpečí, že zejména tam, kde se krátí mzdy u důvodu udržení práce pro co nejvíce lidí, a tomu rozumíme, bude snaha a tlak zaměstnavatelů nízké mzdy ponechat i do budoucna. To nesmíme připustit! To by byl hrozný propad životní úrovně!"

Milan Štěch odcházel z protestu spokojený:

"Moje pocity jsou ovlivněny tou velkou účastí a báječnou atmosférou. Budu odcházet i jako netrpělivý a samozřejmě do určité míry neuspokojený, protože teď je otazník v tom, zda-li si politici toto varování, které tu zaznělo, vezmou k srdci. A budu věřit v to, že snad rozum zvítězí nad takovými ideologickými klišé, které se v poslední době v naší republice příliš rozšířily. Takže je to naděje, je to varování, a doufám, že to dopadne na úrodnou půdu."

"Odbory jsou partner, se kterým podnikatelé seriózně vyjednávají, a proto nerozumíme tomu, proč odbory nyní demonstrují. Když nejsou zakázky, úsporná opatření odnáší celá firma, a to jak vedení, tak i zaměstnanci," sdělil v reakci na demonstraci šéf Hospodářské komory Petr Kužel.