Odpůrci stěhování Slovanské epopeje se sešli před pražským magistrátem

Odpůrci proti stěhování Slovanské epopeje se sešli před pražským magistrátem, foto: ČTK

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí se na poklidné demonstraci sešla zhruba stovka odpůrců stěhování Slovanské epopeje, hlavně gymnazistů z Moravského Krumlova. Chtějí, aby dílo Alfonse Muchy zůstalo na jihu Moravy. Do Prahy šli štafetovým pochodem a přinesli sebou i petici, na které je zhruba 3000 podpisů. Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09) pak zastupitele požádal, aby Praha nechala dílo v Krumlově.

Odpůrci proti stěhování Slovanské epopeje se sešli před pražským magistrátem,  foto: ČTK
O budoucnost epopeje se už měsíce vedou ostré spory. Dílo, tvořené 20 rozměrnými obrazy, bylo přes půl století umístěno v moravskokrumlovském zámku. Obrazy jsou majetkem Prahy. Pět z nich už bylo z Moravy odvezeno. V zámku zůstává zbytek, který byl až do uplynulé neděle vystaven pro veřejnost. Poslední den sem přišla řada návštěvníků. A jak uvedli v České televizi, se stěhováním nesouhlasí.

"Slyšeli jsme, že epopej bude přestěhována do Prahy, tak jsme se naposled přišli podívat. Je to škoda, že všechno musí mít tzv. Pražáci."

A další z návštěvníků dodal:

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina,  foto: ČTK
"Když jedu třeba po Itálii nebo Španělsku, tak všude něco je. Tím je ta země zajímavá, tím ji lidé poznávají. A o tom to je. U nás přece není jen Praha. Takhle se to nastěhuje všechno do Prahy a cizinci naši zemi vůbec nepoznají."

Epopej tvoří obrazy s výjevy inspirovanými slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Studenti se štafetovým pochodem ještě pokusili stěhování zabránit. Trasu dlouhou 310 kilometrů ušli za šest dní. Na cestu se vydali o státním svátku 28. října a pochodu předcházel happening. Na náměstí v Moravském Krumlově přišlo na 200 lidí. Krumlov chce plátna udržet, dokud Praha nesplní slib daný malíři a nepostaví nový výstavní pavilon, řekl starosta Tomáš Třetina. Jak dodal, pro Krumlov je to jediná skutečná turistická atrakce.

"My vůbec nezpochybňujeme vlastnická práva Prahy. My jsme plátna zachránili, zrestaurovali a vystavili a nesouhlasíme s přestěhováním do provizoria. Praha řekla, že najde prostory pro trvalé umístění. Moravský Krumlov je také provizorium, nechť v něm epopej zůstane do té doby, než Praha splní svoje slovo."

Foto: ČTK
Lidé si na náměstí oblékali trička s logem spojujícím Muchu a Moravský Krumlov a natočili videopozdrav pražským zastupitelům, který zněl: Moravská epopej patří do Moravského Krumlova! Já na tom trvám! Student zdejšího gymnázia Vojtěch Jelínek pak přečetl dopis z Hradu.

"Pan prezident je přesvědčen, že Slovanská epopej by měla zůstat v Moravském Krumlově a nestěhovat se do Prahy, která má dost jiných památek. Mohu vás ubezpečit, že bude určitě danou věc osobně sledovat. Věřím, že se brzy najde způsob, jak zajistit důstojné uchování těchto pláten u vás v Moravském Krumlově."

Na happeningu zaznělo i to, že chtějí zpět získat i pět pláten, která už galeristé do Prahy převezli na plánovanou výstavu. Podle ředitele Galerie hlavního města Prahy Milana Bufky by měli spíš moravskokrumlovští zastupitelé jednat o obnově zchátralého zámku, kde je dílo umístěno. Ten patří společnosti Incheba.

Foto: ČTK
"To je občanská iniciativa lidí z Moravského Krumlova. Nesouhlas s tím, že Praha si chce udělat s obrazy výstavu, byl vysloven už loni a výstava byla zmařena protiprávními kroky ze strany starosty Moravského Krumlova. Na druhou stranu je třeba říci, že kromě protestů nebylo učiněno nic, co by podpořilo to, aby tam obrazy mohly zůstat."

Galerie hlavního města Prahy plánuje v listopadu převézt obrazy do Prahy. Podle deníku Právo začali její restaurátoři epopej na zámku balit a chystat na cestu. Moravskokrumlovský starosta Tomáš Třetina (TOP 09) řekl Právu, že postup pražských galeristů raději ani komentovat nebude.

Nedávno se objevil návrh, že by Slovanská epopej mohla být po výstavě ve Veletržním paláci umístěna v historické secesní Fantově budově pražského hlavního nádraží. Odpůrci stěhování nabízejí jinou variantu. Podle nich lze moravskokrumlovský zámek opravit, expozici pro epopej zmodernizovat a rozšířit.