ODS po volebním kongresu

logo ODS

Víkendový kongres ODS završil letošní sjezdový maratón rozhodujících českých politických stran. Sněmování občanských demokratů v Ostravě sledoval Zdeněk Vališ.

S Václavem Klausem v čele, s napůl obměněným vedením a s ostrou kritikou ostatních stran vstoupila ODS do období, na jehož konci by se znovu viděla ráda ve vládě jako její dominantní složka. Staronový šéf Václav Klaus ve snaze pročistit vzduch v ODS a vzít vítr z plachet konkurenci, podrobil kritice stínovou vládu, výkonnou radu i grémium, jímž sám předsedá. Sám přitom vsadil krk na volební vítězství ODS. Podle Klause je ale k volebnímu vítězství zapotřebí jednoty na všech úrovních a naprosté loajality členů strany.

"Chci říci, že takovou stranu mohu a chci převzít odpovědnost a dodávám odpovědnost se vším všudy. I s osobními důsledky a závěry, které pro sebe učiním, pokud v našem zápase neuspějeme. I tím chci zřetelněji než v minulosti zdůraznit, jak vážná a zásadní je doba, která je před námi."

ODS podle Klause dává přednost povolební spolupráci s programově blízkými stranami, tedy s Unií svobody a v případě i lidovci. Pozorovatelé v této souvislosti zaznamenali, že na sjezdu se prakticky vůbec nebrala v potaz čtyřkoalice jako taková, ale vždy jen o dvě hlavní strany tohoto seskupení. Ty byly ale zároveň ostře kritizovány za nevypočítatelnost a nespolehlivost. Nijak prý ODS nepomohly v jejím úsilí brzdit levicové experimenty sociálnědemokratické vlády. Naopak ji házely klacky pod nohy. Podle Klause se Unie svobody a lidovci snažili od voleb v roce 1998 pouze donekonečna zvyšovat své, volebními výsledky nepodložené požadavky.

"Když na to ODS, v zájmu zachování alespoň částečné politické stability země, zareagovala uspořádáním, které se vžilo pod pojmem Opoziční smlouva, už se svých uraženeckých a často až výslovně nepřátelských postojů nedokázali vzdát a soustředili se pouze na negaci. Mnohokrát jsme je vyzývali ke společným krokům tváří v tvář ohrožením, jimž naše země čelila a čelí. Nejednou jsme navrhovali společný postup, ale odpovědí bylo vždy jen známé ne!"

Ožehavému tématu opoziční smlouvy se delegáti ve svých vystoupení vesměs vyhýbali. Bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek, který letos v září rezignoval z funkce kvůli střetu zájmů, však soudí, že ODS jednala správně.

"Já jsem stále přesvědčen o tom, že to bylo nejlepší možné řešení. Že nebylo ideální, o tom není pochyb, ale bylo to prostě to nejlepší ze všech špatných."

Miroslav Macek nevylučuje, že po volbách v příštím roce by se situace mohla opakovat. Může totiž vzniknout stejný patový stav jako v roce 1998. Místopředseda ODS Petr Nečas zastává názor, že sestavit po volbách středopravicovou vládu má význam jen tehdy, když počet mandátů občanských demokratů a lidovců s Unií svobody dosáhne výrazné většiny.

"Není-li splněna tato podmínka, nezbývá než se orientovat na vytvoření silné většinové vlády se sociální demokracií, což je řešení, které nepreferujeme, nevoláme po něm a nepřejeme si ho."

Občanští demokraté si na kongresu brali na mušku nejen ostatní politické strany. Ostře byl kritizován i prezident Václav Havel. Podle nového místopředsedy ODS se Hrad snaží prezentovat nadcházející volby jako boj pomyslného dobra s pomyslným zlem, přičemž je jasné, že ono pomyslné zlo představuje ODS.

"Nicméně politika není divadelní drama a divadelnické pojetí politiky, pevně doufám, bude mít příští rok svou derniéru."

logo ODS
Delegáti kongresu se shodovali v názoru, že v příštích volbách se bude výrazně hrát tzv. evropskou kartou a političtí oponenti se pokusí prezentovat ODS jako stranu antievropskou. V průběhu jednání proto mnohokrát zaznělo, že to byla právě vláda Václava Klause, která podala přihlášku do Evropské unie a že ODS nevidí ke vstupu do společenství žádnou alternativu. Členství v unii ale musí respektovat české národní zájmy. Jak řekl ve svém vystoupení Václav Klaus, Češi chtějí být rovnoprávnými členy společenství.

"Jsme sice počtem obyvatel menší než některé jiné členské země, ale jsme hrdí na to, čím jsme, i na to, co jsme pro Evropu či v Evropě byli v minulosti. Na naší politické scéně není kromě ODS jiná síla, které by lidé mohli jednoznačně uvěřit, že tuto podmínku vnímá, že o ní dlouhodobě uvažuje a že jí také vážně umí prosadit. Bude-li Česká republika vstupovat do Evropské unie za vládní účasti ODS, nemusí se naši občané obávat, že své ANO v referendu o vstupu do unie budou vzápětí litovat."

ODS nikterak neskrývá, že současný kurs Evropské unie, který ve velké míře určují vládnoucí západoevropské socialistické strany, jí není příliš pochuti. Kritizuje také českou sociálnědemokratickou vládu, že vyjednává s unií, jak řekl Petr Nečas, "podle zásady - bližší košile soudruhů ze Socialistické internacionály než kabát českých národních zájmů".