Olomoucké sousoší Nejsvětější Trojice je zařazeno do seznamu UNESCO

sloup Nejsvětější Trojice

Ani deštivé počasí posledního srpnového dne neovlivnilo velkolepé oslavy, které se konaly v Olomouci. Ten den byl totiž sloup Nejsvětější Trojice v hanácké metropoli oficiálně zařazen mezi 690 kulturních a přírodních památek, které jsou na seznamu Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO. Více Kateřina Brezovská.

sloup Nejsvětější Trojice
O zapsání barokního sloupu na seznam UNESCO se začalo mluvit mezi odborníky již po roce 1989. Před třemi lety město Olomouc navrhlo na zápis sousoší společně se souborem barokních kašen. Ministerstvo kultury všal kvůli malým šancím kandidaturu na poslední chvíli stáhlo a k zapsání navrhlo později jen sloup Nejsvětější Trojice. Sloup pochází z roku 1716 a je dílem olomouckého kameníka Václava Rendera a jeho pokračovatelů. Na sochařské výzdobě se podíleli Filip Sattler a Ondřej Zahner. Render nechal tento unikátní, pětatřicet metrů vysoký barokní sloup vystavět v letech 1716 až 1754 na hlavním náměstí a město tak získalo monument, jenž svou velikostí a výzdobou nemá ve střední a východní Evropě obdoby. UNESCO rozhodlo o zapsání Trojice na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví již v listopadu loňského roku. Slavnostní ceremoniál byl však odložen kvůli rozsáhlé rekonstrukci sousoší, která stála šestnáct milionů korun. Nakonec k němu došlo letos, poslední srpnový den.

Dekret, který oficiálně zápis na seznam UNESCO stvrzuje, převzal před očima tisíců návštěvníků centra Olomouce primátor města Martin Tesařík od Michala Beneše ze zahraničního oddělení ministerstva kultury. Podle ministra kultury Pavla Dostála to byla vůbce nejobtížnější nominace, kterou kdy Česká republika pro zápis na seznam UNESCO předložila. Jednu dobu to dokonce podle něj už vypadalo na pováženou.

"Dobrá věc se ale přátelé podařila. Olomoucký sloup je destátou českou památkou, které se dostalo té cti, že je chráněna zvláštní mezinárodní smlouvou podepsanou 164 státy světa. To je přece slušný úspěch. Ovšem nejenom pro Olomouc, je to i slušné skore pro maličkou Českou republiku. Vždyť světový průměr jsou čtyři památky na jednu zemi. A my s našimi deseti světovými památkami jsme na tom v pomyslném řebříčku velice, velice dobře."

Po slavnostním předání dekretu odhalil primátor pamětní desku a olomoucký arcibiskup Jan Graubner vysvětil kapli, která je ukryta ve vnitru barokního sloupu Nejsvětější Trojice.

Jak už bylo uvedeno, olomoucká "Trojice" je desátou památkou České republiky na seznamu UNESCO. Připomeňme stručně ty další: historické jádro Prahy, historické jádro Českého Krumlova, historické jádro Telče a historické jádro Kutné Hory s kostelem sv. Barbory a katedrálou Panny Marie v Sedlci, dále poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, Lednicko-valtický areál, vesnice Holašovice, zámek a zahrady v Kroměříži a zámek v Litomyšli.