Olympijská kronika - biatlon

Český biatlonista Roman Dostál, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Už za 17 dní začne největší přehlídka zimních sportů pod sluncem. Česká republika vysílá na jubilejní 20. ZOH do italského Turína rekordní 83-ti člennou výpravu. My si dnes i ve dnech následujících představíme jedn. sportovní odvětví a podíváme se i na případné medailové ambice našich reprezentantů.

Český biatlonista Roman Dostál,  foto: ČTK
Začínáme biatlonem, který měl svou premiéru v roce 1960 ve Squaw Valley. Ovšem ženy se pod pěti kruhy představily teprve nedávno, před 14-ti lety ve francouzském Albertville. Hned v úvodním závodu v savojských Alpách jela Jiřina Adamičková, coby tehdejší vítězka SP na zlato. Ve vedení byla ještě po poslední střelecké položce, ale v závěrečném stoupání jí došly síly a nakonec z toho bylo až 5. místo. Maximem tak zůstává 4. pozice Ivana Masaříka z Nagana. V Turíně se představí rovná desítka našich reprezentantů. Největší naděje na úspěch má loňský mistr světa Roman Dostál, který si však uvědomuje, že biatlon je velkou loterií.

"Já si myslím, že o medaile pojede čtyřicet, padesát lidí. Loni jsem zjistil, že šance je, když se všechno sejde, ale do závodů chci jít s čistou hlavou. Sice si sám na sebe vytvářím tlak, protože tam nechci jet jenom jako obyčejný účastník. Vím, že když se bude dařit, tak se to může povést, ale na druhou stranu to není opravdu jednoduché a musí být i štěstí."

V Itálii si ženy i muži mezi sebe rovnoměrně rozdělí deset medailových kolekcí.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio