Olympijská kronika - short track

Kateřina Novotná, foto: ČTK
0:00
/
0:00

V dnešní olympijské kronice se zaměříme na jednu z mladších sportovních disciplín a to rychlobruslení na krátké dráze, nebo-li tzv. short track. Kateřina Novotná je historicky jedinou reprezentantkou hájící české barvy, které se podařilo probojovat na olympijskou scénu.

Kateřina Novotná, foto: ČTK
Rychlobruslení na krátké dráze má největší tradici v Asii a severní Americe. V součtu medailí je dosavadní nejúspěšnější zemí olympijských klání Korea, ovšem nejvíce popularity se tomuto sportu dostalo díky Australanu Stevenu Bradburymu. Neuvěřitelný příběh tohoto průměrného rychlobruslaře obletěl svět. Bradbury na poslední olympiádě neměl zrovna impozantní formu a už ve čtvrfinálové rozjížďce nebyl na postupové pozici. Díky diskvalifikaci jeho soků však proklouzl do semifinále, kde se situace opakovala. Ve finále pak jezdil na beznadějně poslední pozici, ale v cílové zatáčce šli po vzájemné strkanici všichni jeho soupeři k zemi a Australanovi tak senzační zlatá medaile doslova spadla do klína. Kateřina Novotná se na takové bingo samozřejmě nespoléhá, přesto doufá ve zlepšení.

"Je to moje druhá olympiáda, takže ambice jsou větší než minule. Tzn. Chtěla bych být na všech tratích okolo patnáctého místa a pokud bude dobrá forma, tak třeba do osmičky."

Úzká základna je podle ní příčinou, proč jí na vrcholnou akci sezóny nedoprovodí některý z kolegů.

"Hlavně short track se jezdí pouze na dvou místech v ČR. Je málo lidí, málo dětí, takže není z čeho vybírat. Kdo začne jezdit, tak je v podstatě reprezentant."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio