Olympijská kronika - rychlobruslení

Martina Sáblíková, foto: ČTK

Olympijská kronika vám dnes představí rychlobruslení. Na nadcházející olympiádě v Turíně nás bude v tomto sportu, který je na hrách od samého počátku, reprezentovat jediná žena - Martina Sáblíková.

Martina Sáblíková,  foto: ČTK
Takové rychlobruslařské eso Česko ještě nemělo. Martina Sáblíková drží dva juniorské světové rekordy a v pouhých osmnácti letech jí od medaile na seniorském evropském šampionátu dělily jen desetinky bodu. Na ZOH na ní pochopitelně čeká podstatně tvrdší konkurence, ovšem trenér Petr Novák má pro její vytrvalecké tratě na tři i pět km smělé plány.

"Já pořád tvrdím jednu věc. Jestliže Martina bude na tři km do osmého místa, tak na pět km bude útočit na medaili. Je to její hlavní trať, ale daleko od medailí by neměla být ani na trojce. Jedinou podmínkou je, aby byla zdravá."

Sáblíková v posledních dnech nebyla úplně zdravotně v pořádku, ovšem do olympijských soubojů by se měla dát do pořádku. Bohužel pro trénink nemá zrovna ideální podmínky, když musí spoléhat na zamrzlou Svratku, ale jak potvrzuje její kouč, Martina je obrovským dříčem.

"Není to talent, je to člověk, který poctivě trénuje. Neschází jí jediný trénink za rok, pokud v tom není nějaká nemoc. Já si myslím, že talent je to její srdíčko. Chce a věří tomu, že může být i nejlepší."

Rychlobruslení bylo při zimní ouvertuře v Chamonix poctěno bojem o premiérovou sadou medailí. Sáblíkové se zase dostane cti nést při slavnostním zahájení v Turíně českou vlajku.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio