Sáblíková obhájila vítězství ve Světovém poháru

Martina Sáblíková, foto: Bjarte Hetland, CC BY-SA 3.0

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obhájila celkové prvenství ve Světovém poháru na dlouhých tratích. Definitivně si ho zajistila nedělním vítězstvím v závodu na 3000 metrů v italském středisku Baselga di Pine. Předcházel tomu ale nečekaný úspěch nejlepší české sportovkyně loňského roku na poloviční trati.

Martina Sáblíková,  foto: Bjarte Hetland,  CC BY-SA 3.0
To, že Martina Sáblíková dojede na 1500 metrů druhá za Kanaďankou Grovesovou, takřka nikdo nečekal. Závod se jel pod otevřeným nebem za nevlídného počasí, čehož naše reprezentantka skvěle využila:

"Lyžaři, když jedou nějaký závod, tak sněží, potom začne pršet, mají jinak namazané lyže, a ten, kdo jede později, tak si to předělá nebo prostě vymění lyže a jede. Stát se to může, jsou to prostě venkovní podmínky a počasí nikdo neovlivní. Samozřejmě já vím, že asi v hale bych druhá nebyla, protože při asi třetím páru začalo pršet se sněhem, takže led nebyl takový, jako v hale, byl prostě trošku jiný. Mně to připomíná trochu ten náš 'Pilák' ve Žďáru nad Sázavou, jak jsme jeli tu 'republiku'. Takže to možná bylo tím, že my ty podmínky máme trochu jiné a že jsem na to zvyklá, no."

V celkovém vytrvaleckém pořadí vedla Martina Sáblíková po tomto úspěchu o 160 bodů před druhou Němkou Claudií Pechsteinovou a čekala ji mnohem oblíbenější tříkilometrová trať. Před závodem tvrdila, že na dráze pod otevřeným nebem nebude možnost příliš taktizovat:

"Konkrétně zrovna tady, na té dráze si myslím, že jestli bude zase sněžit nebo pršet, tak každý pojede tak, aby netaktizoval, ale aby opravdu měl čas v cíli co nelepší. Rozjede si to podle sebe a pojede vyloženě na sebe a na to, aby to ujel v tom nejlepším čase."

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka tentokrát startovala v poslední rozjížďce, takže se bezprostředně po jízdě mohla začít radovat z dvojnásobného úspěchu. Před druhou Němkou Pechsteinovou má totiž náskok 180 bodů a v posledním závodu v nizozemském Heerenveenu už nemůže být dostižena. Výsledek německé závodnice Martina Sáblíková před svou jízdou znala:

"Viděla jsem výsledný čas, takže jsme tak nějak jeli na ten čas a povedlo se to. Asi dvě nebo tři kola do cíle už trenér křičel, že jsem první a že bych to tak měla udržet, no a povedlo se to. Musím samozřejmě poděkovat trenérovi, které mě při tom závodě hodně vyhecovat, hlavně ta poslední dvě kola, protože ten led je opravdu těžký."

Úřadující mistryně světa na tři a pět kilometrů Martina Sáblíková vyhrála závod Světového poháru poosmé v kariéře, v této sezoně zvítězila popáté. Její druhý triumf ve Světovém poháru vypadal suverénně - průběžnému pořadí kralovala česká rychlobruslařka od začátku.

Martina Sáblíková se teď soustředí na březnové mistrovství světa na dlouhých tratích, které se pojede v japonském Naganu. Nevynechá ale ani světový šampionát v Berlíně o příštím víkendu:

"Tak je to mistrovství světa ve čtyřboji, čili tam zase bude ta moje 'úžasná' pětistovka, takže člověk nikdy neví, jak to může dopadnout. Bude se to zase všechno odvíjet od té pětistovky a uvidíme, jak to půjde dál, jaký bude odstup. Ale já musím říct, že od toho mistrovství světa ve čtyřboji nic moc nečekám. Důležité bude Nagano."

V Naganu bude Martina Sáblíková obhajovat dvě zlaté medaile. V Japonsku však bude mnohem větší konkurence než nyní v Itálii.

klíčové slovo:
spustit audio