Martina Sáblíková vybojovala vítězství na MS ve víceboji

Foto: ČTK

Led přinesl o uplynulém víkendu českým sportovcům zklamání i velké vítězství. Neúspěch českého hokejového týmu v očích sportovních fanoušků vyvážila novopečená mistryně světa ve víceboji, rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Foto: ČTK
Česká rychlobruslařka získala v neděli v norském Hammaru už svůj čtvrtý titul světové šampiónky. Mistryní světa ve víceboji se ale stala poprvé v kariéře, tři předchozí tituly vybojovala na jednotlivých tratích. V úvodním závodu na 500 metrů vytvořila český rekord, čtvrtou a závěrečnou trať na 5 000 metrů zdolala za necelých 6 minut a 55 vteřin. Martina Sáblíková přitom před šampionátem ve vítězství sama nevěřila. Takto v neděli popsala své pocity:

Foto: ČTK
"Před závodem jsem s tím samozřejmě vůbec nepočítala, po pětistovce a trojce to bylo jako ve snu. Musím říct, že dneska jsem spala asi čtyři nebo pět hodin, takže jsem nevěděla, co můžu očekávat. Patnáctistovka nebyla optimální, ale pětka se mi jela celkem dobře, i když jsem byla tak strašně unavená. Musím poděkovat trenérovi, který se mě před ní snažil nabudit, když věděl, že jsem nespala, no."

Nakolik bylo toto vítězství přelomové? Tuto otázku jsem položila sportovnímu komentátorovi České televize Radku Bauerovi.

Foto: ČTK
"Já si myslím, že přelomový určitě je, ona je několikanásobná mistryně světa na jednotlivých tratích, ale co se týče víceboje, tak jednou byla mistryní Evropy, ale na mistrovství světa ještě nikdy žádnou medaili nezískala. O ní je známo, že je to specialistka na dlouhé tratě na tři a pět kilometrů a má "problémy" s těmi krátkými tratěmi, se sprintem i s patnáctistovkou, tam nepatří do té absolutní světové špičky. Proto na šampionáty ve víceboji vždycky jezdila, dá se říct, na zkušenou. Před dvěma roky vyhrála mistrovství Evropy, velice těsně a překvapivě, pak byla dvakrát třetí, ale na mistrovství světa ještě žádnou medaili nezískala. Pokud vím, tak dokonce s trenérem uvažovali o tom, že by třeba tohle mistrovství vynechali a soustředili se na závěr světového poháru a na mistrovství světa na jednotlivých tratích, které bude na olympijské dráze ve Vancouveru. Nakonec ale jde vidět, že Martina Sáblíková má formu, jela tohle mistrovství a zajela ho skvěle, překvapivě ho vyhrála a i pro ni osobně to bylo podle jejích slov senzační vítězství."

Jaká má Sáblíková výhled do budoucna? Na co se chce soustředit?

"Tak tady je samozřejmě nejdůležitější to, že příští rok jsou olympijské hry. Na olympiádě v Turíně Sáblíková poprvé nakoukla do té světové špičky, byla čtvrtá a sedmá. Už tehdy trenér Petr Novák říkal, že za čtyři roky ve Vancouveru chce dvě zlaté medaile. Sama Martina to trošku koriguje, že by chtěla dvě jakékoli medaile. Samozřejmě na pětikilometrové trati je jednoznačnou favoritkou. Pokud bude vývoj její výkonnosti pokračovat i nadále, tak by tam měla vyhrát. Je tam samozřejmě spousta vlivů, které můžou hrát roli, ale určitě bude tou největší favoritkou. Vzhledem k výkonům, které teď podává, bude favoritkou i na tříkilometrové trati. Ostatně, ono se uvidí v březnu na mistrovství světa, to bude takový hlavní test rok před olympijskými hrami a tam se uvidí rozložení sil, které teď ve světě je."

klíčové slovo:
spustit audio