Olympijské hry v Riu začaly, českou vlajku nesl judista Lukáš Krpálek

Foto: ČTK

Olympijské hry v Riu de Janeiro byly oficiálně zahájeny. Olympijský oheň na závěr slavnostního ceremoniálu na stadionu Maracaná zapálil běžec Vanderlei de Lima, hrdina olympijského maratonu v Aténách v roce 2004. Nahradil legendárního fotbalistu Pelého, jenž se toho kvůli zdraví musel vzdát. Českou výpravu vedl při nástupu jako vlajkonoš judista Lukáš Krpálek.

Lukáš Krpálek,  foto: ČTK
"Měl jsem hroznou radost, že jsem vlajku mohl nést. Když jsem přicházel na stadion a viděl ten dav a vyhlašovali naši zemi, tak to bylo něco nádherného. Užil jsem si to,"řekl Krpálek. Čekal, že vlajka bude těžší, ale pro judistu kategorie do 100 kg nebyl problém nést zástavu jednou rukou. "A druhou jsou mával na lidi," uvedl bývalý mistr světa a Evropy.

Češi při pozdravu vyhazovali do vzduchu barevné klobouky

Češi slibovali před vstupem na plochu na sociálních sítích překvapení. Při příchodu pak do vzduchu a mezi ostatní sportovce vyhazovali barevné klobouky. Slavnostního zahájení se zúčastnilo asi 40 českých sportovců z více než stočlenného týmu.

Thomas Bach,  foto: ČTK
Nástup 207 výprav zahájili tradičně Řekové a zakončili ho brazilští hostitelé. Před nimi pod olympijskou vlajkou nastoupil tým uprchlíků, jehož význam vyzdvihl prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. České sportovce z tribuny pozdravil prezident Miloš Zeman. Byl jedním z 37 světových státníků, kteří se podle portálu O Globo měli zahájení zúčastnit. Přicestoval také slovenský prezident Andrej Kiska nebo jeho francouzský protějšek Francois Hollande.

Vlajkonoši zasadili Les sportovců

Andy Murray,  foto: ČTK
Krpálek byl jedním z devatenácti judistů, kteří nesli vlajku. Tato pocta mohla těšit i tenisty Rafaela Nadala, Andyho Murrayho a Caroline Wozniackou nebo plavce Michaela Phelpse a Federicu Pellegriniovou.

Vedle vlajkonošů šly po ploše děti s rostlinami. Vlajkonoši pak rostliny zasadili a vznikne z nich Les sportovců. Za doprovodu písně "Dívka z Ipanemy" se napříč stadionem jako po přehlídkovém mole prošla brazilská topmodelka Gisele Bündchenová. Pak se začalo tančit a zpívat nejen na ploše, ale také v hledišti.

O medaile bude bojovat 105 českých sportovců

Olympiády se zúčastní 10.500 sportovců v 28 sportech a 306 disciplínách. Česko má se 105 sportovci nejmenší olympijskou výpravu za posledních 60 let.

Rozšířit ji může Martina Sáblíková, která v Brazílii čeká na rozhodnutí arbitráže, jež ji může na poslední chvíli dostat do startovní listiny cyklistické časovky.