Opencard je už i anonymní

Opencard pro pražskou MHD
0:00
/
0:00

Po krátké odmlce se v "Právní rubrice" vrátíme k problematice ochrany osobních údajů. Hostem bude předseda ÚOOÚ Igor Němec.

Igor Němec
Zaměříme se na novinky, které připravil ÚOOÚ. Podíleli jste se na novele zákona o evidenci obyvatel, která vstoupila v platnost 1.7.2010. Co je v ní zásadně nového?

"Zabýváme se tím pět let a postupně připomínkujeme materiály, které přichází z ministerstva vnitra, aby nastaly některé změny v evidenci obyvatelstva, protože se nám množí stížnosti. Na stejné lodi je také ombudsman. Náš úřad skutečně chrání vaše osobní údaje, se kterými stát musí nakládat velmi obezřetně. To platí zejména pro evidenci obyvatelstva. Lidé mají pocit, že tuto databázi mohou např. využít pro maturitní večírek, když hledají své bývalé spolužáky. Obrací se třeba na matriku, ale ta jim nemůže vyhovět, protože ta data jsou ze zákona chráněna. Nyní dochází ke změně. Pokud někoho hledáte, tak matrika dá vaše osobní údaje osobě, kterou hledáte a ona sama se rozhodne, zda vás bude kontaktovat. Pokud o kontakt s vámi zájem nemá, tak se její data nikdy nedozvíte."

Opencard pro pražskou MHD
Údajně jste podnikli i nějaké kroky v otázce nechvalně známé opencard?

"Také tady nám občané Prahy zaslali několik stížností, neboť mají pocit, že se jejich údaje sbírají ve velkém rozsahu a zároveň nemají možnost se tomu vyhnout, pokud např. chtějí jezdit tramvají. Proto po našich intervencích zavádí Praha jako druhou možnost tzv. anonymní kartu, což znamená, že vaše osobní údaje nebudou v databázi."


V případ jakéhokoliv dotazu, týkajícího se nejen českého právního řádu, ale i mezinárodní problematiky nás neváhejte kontaktovat na mailové adrese:cr@radio.cz.

Děkujeme.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio