Originál Věstonické Venuše se po pěti letech ukáže lidem, ochrání ji speciální vitrína

Věstonická venuše, foto: Filip Jandourek, archiv ČRo

Za ozbrojeného doprovodu policie dorazil v úterý originál pravěké sošky Věstonické Venuše do Vlastivědného muzea v Olomouci. Na výstavu ji tam propůjčilo Moravské zemské muzeum v Brně. Třicet tisíc let starý nález si veřejnosti může prohlédnout po pěti letech. Jeho vystavení podléhá výjimečným bezpečnostním opatřením.

Věstonická venuše, foto: Filip Jandourek, archiv ČRo
Unikátní soška nahé ženy je vyrobená z pálené hlíny a patří mezi nejvýznamnější umělecká díla lovců mamutů. Její hodnota se odhaduje na téměř miliardu korun a je uložena v trezoru Moravského zemského muzea v Brně.

Na výstavě v Olomouci ji provázejí přísná bezpečnostní opatření. Bude ji chránit speciální vitrína i ozbrojená ostraha. "Dbáme také na to, aby nemohlo dojít k pohybu figurky, aby třeba nemohla spadnout ze stojanu. Samozřejmostí je bezpečnostní vitrína, nerozbitná a volný prostor kolem ní," dodává kurátor paleolitických sbírek Moravského zemského muzea Petr Neruda.

Omezený bude i počet návštěvníků, kteří mohou najednou vstoupit do místnosti, ve které bude soška vystavena. V bezpečnostní vitríně je uložená v malé krabičce. A tak ředitel olomouckého vlastivědného muzea Břetislav Holásek v těsné blízkosti vystavil její kopii, aby ji mohli návštěvníci vidět ze všech stran.

Originál Věstonické Venuše se ukazuje na veřejnosti jen při velmi vzácných příležitostech. Běžně můžou lidé vidět právě jen její kopii. Vlastivědné muzeum v Olomouci jednalo o zapůjčení sošky tři roky. Další muzea přitom o originál mají velký zájem.

Petr Neruda, foto: archiv Moravského zemského muzea v Brně
„Každý rok bychom mohli Venuši půjčovat někam do ciziny. A to si myslím, že není z mnoha důvodů žádoucí. Takže to vždy velmi pečlivě zvažujeme,"říká Petr Neruda.

Věstonická Venuše byla k vidění například v roce 2013 na výstavě Umění doby ledové: Zrození moderní mysli v Britském muzeu v Londýně nebo v roce 2014 v rámci projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice.

Komu originál Věstonické venuše zemské muzeum v Brně zapůjčí příště, zatím neví. Potvrdili, že ji nechtějí vystavovat v kratších intervalech než pět až osm let.

Výjimečnou příležitost prohlédnout si originál Věstonické Venuše mají návštěvníci olomouckého vlastivědného muzea od 27. listopadu do 8. prosince.

Věstonická Venuše je vysoká pouhých 11,5 centimetrů a je nejstarším předmětem na světě vyrobeným z keramiky. Je datovaná do starší doby kamenné, přibližně 29 000 - 25 000 let před naším letopočtem a patří mezi nejvýznamnější umělecká díla lovců mamutů. Nalezena byla 13. července roku 1925 v Dolních Věstonicích v popelišti velkého ohniště. Byla rozlomená na dva kusy, které zpočátku ani nevypadaly, že patří k sobě. Teprve po očištění se ukázalo, že celek se podobá ženské postavě.