Ortel za justiční vraždu

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Ludmila Brožová-Polednová, bývalá prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou, má jít za účast na justiční vraždě na osm let do věznice s dozorem. Rozhodl o tom ve čtvrtek pražský městský soud. Politička, doktorka Horáková byla jedinou ženou popravenou za politických procesů v 50. letech. Jde o první případ, kdy účastník procesu s ní skončil u soudu.

Šestaosmdesátiletá Ludmila Brožová-Polednová se líčení neúčastnila kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Podle soudu spáchala vraždu ve spolupachatelství na více osobách a byla za účast na vraždě čtyř lidí odsouzena k nepodmíněnému trestu osmi let vězení. Předseda senátu Petr Braun odůvodnil rozhodnutí soudu existencí písemných důkazů, které potvrzují, že Polednová se účastnila přípravy procesu aktivně a od počátku věděla, že jde o zmanipulovaný proces:

"Rozsudek prozatím nenabyl právní moci, protože jak obhájce, tak státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Čili rozsudek nyní bude vyhotoven písemně, bude rozeslán stranám a budeme očekávat jejich další reakce."

Bývalé politické vězenkyně Vlasta Lesáková (vpravo) a Zdeňka Hnátková (druhá zleva) se zůčastnily čtvrtečního soudního líčení, foto: ČTK
Podle obhájce odsouzené Vladimíra Kováře se soudu nepodařilo prokázat, že by jeho klientka o vykonstruovanosti procesu věděla:

"V té době nemohla chápat, vzhledem k jejímu vzdělání a možnostem, z hlediska vůbec právní erudice, k čemu je využívána v rámci toho jako ten střípeček mozaiky, jak říkal pan doktor Braun."

Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naďa Kavalírová je s rozsudkem spokojena, ale obává se, že vyšší soudní instance ho změní:

"Ano, důkaz o vině byl tady podán, odsouzena byla. To v tomto okamžiku vnímáme my, političtí vězni, jako takové malé zadostiučinění, že složitě a klopotně spravedlnost u nás nachází cestu, jenom ji to hrozně dlouho trvá."

A co si o výši trestu myslí bývalá disidentka Petruška Šustrová?

Ludmila Brožová-Polednová byla odsouzena na osm let do věznice s dozorem, foto: ČTK
"Já myslím, že se v tomto případě dá velmi těžko stanovit počet let, protože už skutečně uplynula strašně dlouhá doba, a navíc ta paní je stará a nemocná, není zrovna pravděpodobné, že by skutečně do vězení šla. A já si myslím, že ve vidění veřejnosti je osm let hodně vysoký rozsudek, což znamená, že ta prokurátorka byla potrestána, byť jen symbolicky. Ale já myslím, že ačkoliv spravedlnost má dostat průchod, tak v tomto případě to lze udělat jenom symbolicky."

Co podle Vás způsobilo, že Ludmila Brožová-Polednová je jedinou odsouzenou za účast na vykonstruovaném procesu s doktorkou Horákovou?

"Já bych řekla, že to celé je taková liknavost orgánů činných v trestním řízení. Že ačkoliv politická vyjádření, a myslím, že i vůle veřejnosti, projevující se třeba v dopisech do novin nebo v různých veřejných vystoupeních, byla po listopadu 1989 velmi jasná, tak strašně dlouho trvalo, než se podařilo přimět trestní aparát k tomu, aby si uvědomil, že to nejsou jenom deklarace, že to má mít také nějaké praktické vyjádření. Kdyby tento soud proběhl dejme tomu před deseti, patnácti lety, tak by mělo ještě smysl paní Brožovou do toho vězení poslat. Dneska už mi to připadá opravdu těžké."