Oslabí vládní koalici vyloučení poslance Hojdara z ČSSD?

0:00
/
0:00

Křehká většina vládních stran v Poslanecké sněmovně je opět v ohrožení. Předseda sněmovního hospodářského výboru Josef Hojdar byl totiž vyloučen z České strany sociálně demokratické. Rozhodli o tom delegáti mimořádné okresní konference sociálních demokratů v Mostě. Poslanec byl podle ústeckých krajských orgánů ČSSD začátkem března neregulérně zvolen do čela mostecké okresní organizace, a tím prý porušil stranické stanovy. Další podrobnosti má Josef Kubeczka.

Důvody, pro které mostecká ČSSD vyloučila poslance Josefa Hojdara ze strany, vysvětlil šéf tamní sociálnědemokratické organizace Karel Strakoš.

"Bylo to hrubé porušování stanov. A druhý důvod je, že poškozoval v médiích činnost sociální demokracie."

Sám Josef Hojdar však soudí, že za jeho vyloučením jsou úplně jiné důvody.

"Za tím jsou určité ekonomické skupiny, které mají zájem na tom, aby se otevřely dveře k jejich zakázkám."

Proti zrušení členství Josefa Hojdara v sociální demokracii byl pouze 1 z 38 delegátů okresní konference ČSSD v Mostě. Přestože vedení sociální demokracie vyzývalo své kolegy z Mostecka, aby své rozhodnutí důkladně zvážili, předseda mostecké městské organizace ČSSD Pavel Kouda je s výsledkem hlasování spokojený.

"Já to považuji za velmi správné. Už několikrát jsem to říkal, že několik let jakoby spolu nenacházíme společnou řeč. Několikrát jsem nabízel usednutí ke kulatému stolu, tedy komunikování problémů, které poškozují sociální demokracii, a teď to vyvrcholilo hrubým porušením stanov a následným zrušením členství. Já osobně se na to dívám tak, že to určitě bude mít nějaký dopad do sociální demokracie, a předpokládám, že pozitivní v tom smyslu, že se některé věci napraví a sociální demokracie se očistí."

I když byl Josef Hojdar na konferenci pozvaný a delegáti od něj očekávali vysvětlení, proč hrubě porušil stanovy, bez omluvy se nedostavil. Přesto místopředsedkyně ČSSD Jana Vaňhová věří, že Hojdar bude se sociální demokracií i nadále spolupracovat.

"Pan Hojdar avizoval, že nemusí být v sociální demokracii, aby byl sociální demokrat. Řekl, že tato vláda je mu blízká, a přislíbil, že požádá poslanecký klub o tajné hlasování, aby v něm mohl zůstat a podílet se na dalších zákonech a dalším jednání vlády."

I Josef Hojdar potvrdil, že se také zeptá kolegů z poslaneckého klubu, jestli ho mezi sebou nadále chtějí.

"V úterý řeknu poslaneckému klubu, aby se vyjádřil k tomu, jestli si myslí, že je možné, abych byl v poslaneckém klubu nebo ne."

Zdá se tedy, že by zrušení členství v sociální demokracii poslanci Hojdarovi nemělo ohrozit křehkou sněmovní koalici, která disponuje většinou pouhých 101 hlasů. Navíc se Josef Hojdar chce odvolat k Ústřednímu výkonnému výboru ČSSD, a to i přes nedokonalost stranických stanov, ve kterých se o možnosti odvolání proti rozhodnutí okresní konference nepíše. Ústřední výkonný výbor ČSSD, stejně jako stranický sjezd, může rozhodnutí o vyloučení zrušit. Zatím je ale poslanec Hojdar připravený hlasovat ve sněmovně dál spolu s vládou.

Za chybu považují vyloučení Josefa Hojdara ze strany mimo jiné bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman, její současný první místopředseda Bohuslav Sobotka a neformální lídr levicové frakce v sociální demokracii Jan Kavan.