Osobnostmi české fotografie za rok 2007 jsou Štreit a Vojtěchovský

Miroslav Vojtěchovský a Jindřich Štreit, foto: ČTK

Už popáté udělila Asociace profesionálních fotografů ČR titul Osobnost české fotografie. Za rok 2007 se jí stal jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Jindřich Štreit. Asociace rovněž udělila titul Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos. Laureátem pro rok 2007 je fotograf a pedagog Miroslav Vojtěchovský. Z předávání cen se vrátila Milena Štráfeldová:

Jindřich Štreit, foto: ČTK
Ocenění Osobnost české fotografie má poměrně krátkou tradici, za uplynulých pět let ji ale v anketě profesionálních fotografů získali opravdu špičkoví čeští fotografové, pedagogové, kurátoři výstav nebo vydavatelé fotografických publikací v ČR. Stačí jmenovat jen světově proslulého fotografa žijícího v exilu Josefa Koudelku, kurátorskou dvojici Vladimíra Birguse a Jana Mlčocha nebo historičku Annu Fárovou. Podle Ivany Matějkové z Asociace profesionálních fotografů se výběrová komise za rok 2007 shodla na dvaašedesátiletém pedagogovi Slezské univerzity v Opavě Jindřichu Štreitovi. V loňském roce uspořádal retrospektivní výstavu svých fotografií v pražském Domě u Kamenného zvonu:

"On v roce 2007 uspořádal několik výstav a pro veřejnost, a nejenom tu fotografickou, to je jeden z největších našich dokumentaristů. Takže tentokrát se opravdu všichni shodli na tom, že on je ta osobnost roku."

Miroslav Vojtěchovský a Jindřich Štreit, foto: ČTK
Jindřich Štreit se celý život věnuje tzv. humanistické fotografii. Na černobílých snímcích zachycuje život těch nejobyčejnějších lidí na venkově, v romských osadách, vytvořil i cykly fotografií o českých krajanech v zahraničí. Ve svém archivu má více než sto tisíc snímků a uspořádal kolem sedmi set výstav. A podle čeho pozná dobrou fotografii?

"Já si myslím, když vás zaujme citově. To je myslím první kritérium. A potom člověk hledá kompoziční a výtvarná hlediska. Ale pro mne je to vždycky nejprve otázka citová."

Osobností české fotografie 2007 za dlouhodobý přínos fotografii se stal Miroslav Vojtěchovský. Komise ocenila jeho celoživotní činnost fotografickou, pedagogickou i publikační. Jako pedagog působil na FAMU, později na Americké univerzitě ve Washingtonu a nyní vyučuje fotografii na několika školách v ČR.

"Fotografie se nedělá, všichni to myslím víme, pro úspěch a pro cenu. Dělá se pro dobrý osobní pocit, pro to, co člověk chce ze sebe vyzpívat nebo vykřičet. S tím se do téhle oblasti dostává,"

řekl po udělení ceny v pražském Mánesu profesor Vojtěchovský. Současně ale přiznal, že v době hromadného rozšíření digitálních fotoaparátů se stále více stírají rozdíly mezi tuctovou a výjimečnou fotografií:

"Ve skutečnosti se občas jakoby ztrácí obecné povědomí o tom, co je kvalita. Lidé si myslí, že když mají v době digitální techniky dobrý digitální fotoaparát a udělali dobré fotografie z dovolené, které se jim líbí, že už je to všechno. Ono to ale takhle nejde. Bohužel třeba investoři sami nepoznají, co je kvalita, protože netuší, co by mohli dostat, nemají o tom přehled."