Otázky kolem Temelína

JE Temelin

Mnoho otázek kolem jaderné elektrárny Temelín, které se v poslední době objevují jak ze strany ekologů, tak z pohledu odborné veřejnosti, by alespoň částečně mohla odstranit šetření dvou komisí. Provozní bezpečnost elektrárny zkoumá mezinárodní mise vídeňské agentury pro jadernou energii a na její ekologický dopad se zaměřila komise složená z českých ministerských pracovníků. Podrobné informace připravil Vilém Faltýnek.

JE Temelin
Na žádost české vlády vyslala Mezinárodní agentura pro atomovou energii již po čtrnácté misi do Jaderné elektrárny Temelín. Zaměří se tentokrát na prověrku provozní bezpečnosti elektrárny. Španěl Diaz Francisco Jose Manuel, který vede tým odborníků z celého světa, o cílech mise řekl:

"Nejde o prověrku z pohledu dozorčích orgánů, ani o prověrku konstrukce, nebude se dokonce jednat ani o hloubkovou prověrku všech bezpečnostních aspektů. Zaměříme se především na provozní bezpečnost, to znamená na bezpečnost, na niž mají vliv pracovníci vedení elektrárny." Dále řekl, že hodnocení se bude týkat oblastí jako organizace a administrativa, výcvik a školení personálu, provoz, údržba, radiační ochrana, chemie, havarijní plánování a připravenost."

Mezinárodní agentura pro atomovou energii není dozorčím orgánem, nýbrž platformou pro šíření a výměnu informací. V žádném případě nemůže jednotlivé země k ničemu nutit a jen na nich záleží, jestli se rozhodnou navržená opatření zavést do praxe.

Komise složená ze zástupců ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva životního prostředí by měla naopak posoudit vliv elektrárny na životní prostředí. Je to výsledek jednání premiéra Miloše Zemana a rakouského kancléře Wolfganga Schüssela v hornorakouském Melku.

Stínový ministr zahraničních věcí /ODS/ Jan Zahradil k tomu uvedl:

"Já věřím, že to posouzení proběhne tak, jak to bylo v těch dohodách z Melku stanoveno, a že minimálně pro odbornou veřejnost to bude dostatečná záruka, že Temelín je v pořádku. Pokud v pořádku nebude, tak prostě nebude moci být provozován, to je jednoduché."

Průzkum by měl být hotov v polovině dubna. Veřejnost pak bude mít 30 dní na připomínkování zprávy. Na základě připomínek komise vypracuje zprávu, která bude podkladem pro další jednání premiérů. Šéf poslaneckého klubu Zelených v hornorakouském zemském sněmu Rudi Anschober ovšem kritizuje nedostatečnost prověrky. Prohlásil, že za tři měsíce se nedá uskutečnit ani prověrka stavebního projektu a skládky odpadů, natož zkouška tak rizikového zařízení jako Temelín.