Padělané léky se objevují i v Česku

Množství padělaných léků, které loni na hranicích Evropské unie zadrželi celníci, proti předloňsku vzrostlo o polovinu, vyplývá z květnové zprávy Evropské komise. A tento problém se nevyhýbá ani Česku.

Podle amerického Úřadu pro potraviny a léčiva až každý desátý lék na světovém trhu je padělek. Některé odhady jsou trochu mírnější, jiné zase o cosi vyšší, ale všechny shodně tvrdí, že jedna z nejnemorálnějších forem podvodů představuje v mnohých zemích vzrůstající nebezpečí, které ohrožuje zdraví i životy miliónů lidí. Zatímco v některých rozvojových zemích mohou falešné léky představovat i více než třetinu, někde dokonce až polovinu trhu, Česká republika patří mezi oblasti velice bezpečné. Jak ale nedávno serveru Aktuálně.cz řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba, zatímco propracovaný systém distribuce léčiv v lékárnách před padělky účinně brání, riskantní jsou nákupy v tržnici a přes internet.

Potvrzuje to i zpráva, že pražští celníci první červencový den zlikvidovali více než tunu padělaných léků. "Byly zlikvidovány ve spalovně v Kralupech nad Vltavou. V drtivé většině se jednalo o padělky Viagry a Cialisu," informovala mluvčí Celního ředitelství Praha Ivana Dvořáková. Rozhodně však nešlo o náhlý objev gigantického skladiště. "To byly léky, které sem dorazily zhruba v rozpětí čtyř let."

Zajímavým poznatkem je, že padělky ze zadržených poštovních zásilek putovaly obousměrně. "Nejednalo se jenom o léky na dovozu, ale byly to i léky určené pro vývoz." Zatímco z České republiky mířily hlavně zásilky anabolik do Spojených států amerických, do Česka putovaly především již zmíněné léky na erekci. Škody, které mohly falešné léky napáchat, jsou různé. Od pouhé finanční ztráty v případě padělku bez účinné látky, přes nedostatečný účinek až po poškození zdraví uživatele v případě nevhodného či dokonce toxického obsahu falešného léku.

Na rozdíl od některých zemí třetího světa, kde se nelze spolehnout ani na lékaře a lékárníky, je v České republice naštěstí dostatečně obezřetným postupem vyhýbat se nákupům léků na tržištích anebo přes internet.