Památková inspekce kritizuje opravy Karlova mostu

Foto: ČTK

Památkáři se hádají s památkáři - tak by se dal ve zkratce charakterizovat spor o kvalitu rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších pražských památek Karlova mostu. Na místě se byl spolu se zástupci znesvářených stran podívat i ministr kultury.

Ministr kultury Václav Jehlička  (uprostřed) při prohlídce Karlova mostu,  foto: ČTK
Oprava 600 let starého Karlova mostu začala loni v srpnu. Stavebníci pokládají novou izolaci a vyměňují kameny v zábradlí mostu. Památková inspekce tvrdí, že historický ráz narušil výběr kamenů a jejich usazení. Ředitel památkové inspekce Jiří Varhaník řekl, že chyby na rekonstrukci Karlova mostu by se neměly objevit ani na opravě venkovské kapličky.

Foto: ČTK
"Tady je vidět, že k osazení kvádru nebylo přistupováno na dostatečně vysoké řemeslné úrovni a tudíž kvádr na spodní straně o několik centimetrů ve spáře předstupuje před líc."

Památkové inspekci se zdá, že kameny nesedí. Navíc se jich mění více, než je třeba. S tím zásadně nesouhlasí Národní památkový ústav. Jak tvrdí jeho představitelé, když geolog řekne, že se určitý kámen do 15 let rozpadne, je otázka, zda ho tam nechat a za deset let opravovat znovu. Stav některých kamenů ukazuje přímo na Karlově mostě i architekt Ondřej Šefců.

"Toto jsou kameny, které mizí ve stoupě. Výraz kámen je tady příliš nadsazený, protože jde v podstatě jen o kamennou destičku silnou 4 centimetry a zbytek výplně zábradlí tvořila směs aktivovaného cementu. To jsou cementové výplně ze 70. let 20. století. Tento materiál zabraňuje, aby se z kamene mohla odpařovat voda. Když někdo přijde a řekne, že ten kámen je v pořádku, tak by měl také zkoušet jaký ten kámen je. Tohle přece není kámen, který bych s čistým svědomím mohl vrátit do tělesa mostu."

Foto: ČTK
Architekt Šefců připouští pochybení například při spárování nebo usazování kamenů na několika místech mostu. Firma to už podle něj napravuje. Jinak si za opravou mostu stojí. Celý spor souvisí podle něj s tím, že členové památkové inspekce jsou teoretiky, ti co na opravě mostu pracují, jsou lidmi z praxe. A dodává:

Foto: ČTK
"Každá další prodleva stavby znamená zásadní újmu na skutečné gotické podstatě mostu. Od roku 1993 bylo zpracováno asi 80 odborných posudků. Pak by se nám mohlo stát, že sice máme most perfektně zmapovaný a prozkoumaný, ale památka už odchází."

Objevila se také otázka, co se děje s kvádry, které jsou z mostu odebrány, uvedl ředitel památkové inspekce Jiří Varhaník.

"Kvádry jsou deponovány a ty nepoužitelné by měly být drceny, ale tohle je otázka, která nebyla důsledně řešena při přípravě stavby. Pokud je mi známo, tak se vyskytl i názor, že některé díly by mohly být rozřezány na malé kousky jako nějaké upomínkové předměty."

Kvůli sporům památkářů se na Karlův most přišel podívat i ministr kultury Václav Jehlička. S architektem Šefců se ministr shodl v tom, že památku nelze restaurovat tradičními kamenickými technikami. Pokud by stavebníci zvolili původní metodu řezání kamene, oprava by se protáhla na mnohem delší dobu. Možná až 10 let.