Pařížská Pražská ulice a svět vůní

Obraz Antonína Sládka

Škoda, že naše rádio se ještě nenaučilo to, co už umí lepší biografy v Japonsku, kde díky moderní technologii doprovázejí v sále filmy příslušnými vůněmi. Když je na plátně les, voní tu jeho stromy. Když je tam kuchyně, cítíte, co se vaří. My se zatím můžeme spolehnout výlučně na Vaši voňavou představivost a pozvat Vás na návštěvu jednoho z posledních nejmalebnějších pařížských trhů - le marché d'Alligre, který přitom nemá daleko ani do Prahy.

Nedaleko vchodu do pařížské nemocnice svatého Antonína je místo, které dokázalo učarovat jednomu z "nejfrancouzštějších" českých malířů, Antonínu Sládkovi, který tady v malé přilehlé uličce rue de Citeau dlouho obýval jeden ze svých pařížských ateliérů, kde kromě toho, co viděl z okna, vzniklo mnoho portrétů i malá něžná série namalovaných polštářů.

Pár kroků odtud, na stejnojmenném náměstí kolem typického pařížského bistra, kde jednu ze stěn tvoří sudy plné různých vín, které Vám rádi načepují i do přinesených recipientů či lahví, je marché d'Alligre, kudy můžete do bistra dojít, kde Vám navíc zcela zadarmo přidají takové vůně k nezaplacení, že ani slova zasvěcenců k popisu nestačí. V tržnici i na ulici jsou vedle sebe snad všechny exotické vůně různých zelenin, koření, datlí, melounů, banánů či oliv a mnoha dalších plodů ze všech koutů světa. Orient, Evropa i Ázie si podávají ruku s Paříží.

Před lety nedaleko odtud v malých galeriích úspěšně vystavovali sochaři a malíři Michal Škoda, Roman Kameš, Vladimíra Čerepková, Miloš Sýkora a další. Umělecké galerie v okolí exotických vůní pomalu mizí. Ale jedna česká stálice tady zůstává - rue de Prague. Ulice Pražská, kde se po zrodu Charty´77 manifestovalo proti bezpráví v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Dnes už to může připadat neuvěřitelné, ale v jedné ze zdejších kavárniček bylo dlouho slyšet češtinu i slovenštinu. Do Prahy se tenkrát pro mnohé jezdit nesmělo a proti jiný pařížským čtvrtím je to tady pořád levnější.

Nad vínem se docela hezky předělával svět - i když tady sedávalo víc Čechů ze světa, než z domova.