Pavel Šporcl vyráží na nové turné s modrými houslemi

Pavel Šporcl, foto: ČTK

Jeden z nejznámějších českých houslistů současnosti Pavel Šporcl se vydává na další koncertní turné. Představí na něm své nové cédéčko s nahrávkami houslových skladeb Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Virtuos, který prosazuje netradiční pojetí klasické hudby, má však i další novinku - modré housle. Více už o nich Milena Štráfeldová:

Pavel Šporcl,  foto: ČTK
Tak právě takto hrají modré housle Pavla Šporcla. Jsou to zřejmě jediné mistrovské housle s tímto zbarvením na světě. Na Šporclovo naléhání je vyrobil Jan Špidlen z proslulého rodu pražských houslařů. Kromě nezvyklé barvy se tyto housle od klasických nástrojů odlišují i řadou dalších změn, které zlepšují jejich zvuk i životnost. Jan Špidlen na jejich stavbě pracoval tři roky a k jejich netypické barevnosti řekl:

"To je skutečně jen takové gesto, to se nedá považovat za inovaci. Dejme tomu, že je to taková rebelie nebo odpor ke konvencím. Myslím, že to se k Pavlovi hodí."

Pavel Šporcl před několika lety téměř šokoval usedlé koncertní publikum, když začal vystupovat s pirátským šátkem na hlavě. Šátek sice už odložil, bořit konvence však nepřestává. Chce tak přiblížit tzv. vážnou hudbu současným posluchačům. S modrými houslemi se chystá na své nové turné:

Houslař Jan Baptista Špidlen  (vlevo) a Pavel Šporcl,  foto: ČTK
"Dneska je premiéra těch houslí, já jsem je nikdy na veřejnosti neměl a rozhodl jsem se, že na ně budu hrát i část nějakého koncertu. Takže pojedou se mnou i na Dvořákovo turné."

"Musím říct, že závidím Pavlovi ty modré housle,"

řekl při jejich křtu houslový virtuos Josef Suk. Uvedl také, že se Pavlu Šporclovi podařila vůbec první kompletní nahrávka houslového díla Antonína Dvořáka. Šporclovo dvořákovské turné 2006 začíná 1. listopadu v Ostravě a končí 3. prosince v Českých Budějovicích.

"Projedeme celkově deset měst, od Ostravy přes Náchod, Pardubice, Hradec, Prahu, Zlín, Brno a další, až po ty zmíněné České Budějovice,"

doplnila k tomu Barbora Křemečková z pořádající agentury.