Péče o české válečné hroby v Rusku by se měla zlepšit

Illustrationsfoto

Před několika lety byla podepsána česko ruská smlouva týkající se péče o válečné hroby. Od té doby se komise obou států scházejí, k zatím poslednímu setkání došlo tento týden v Praze.

Smlouva spočívá v tom, že Česká republika se stará o ruské válečné hroby na svém území a naopak. Na jednotlivých setkáních komise vždy řešila dosavadní spolupráci, možnosti zlepšení i problémy.

Česká strana nebyla plně spokojena s ruskou péčí o české válečné hroby na ruském území. Náměstek ministra obrany Michael Hrbata vysvětlil proč:

"Ten důvod je docela jednoduchý. Česká republika investuje do údržby ruských válečných hrobů na území Česka zhruba čtyři až čtyři a půl milionu korun. Ruská strana bohužel neinvestovala zdaleka takovou částku, aby tomu odpovídala. A navíc my ještě investujeme do výstavby a oprav našich hrobů v Ruské federaci další zhruba čtyři miliony. Ruská strana podle našeho názoru tuto smlouvu neplní."

Michael Hrbata
Měl by se to po tomto jednání změnit?

"Mělo by se to změnit, protože už na minulých jednáních na to byla ruská strana upozorněna. Stalo se jenom to, že nám pomáhají vyhledávat ty hroby, pracovat s archivy, něco málo nám pomáhají při jednáních se státní správou ohledně stavebních a různých jiných povoleních, která jsou potřeba pro rekonstrukci těch hrobů. Ovšem to je málo, protože my potřebujeme lepší spolupráci především v archivech na Sibiři lepší práci v archivech ´z Buzuluku do Prahy´ a potřebujeme větší finanční spoluúčast ze strany Ruské federace."

Připomínky měla také ruská strana. Mluvčí ruského velvyslanectví Vladimir Fjodorov uvedl:

„Z ruské strany byly vyjádřeny připomínky týkající se konkrétních případů, kdy vandalové poničili náhrobky vojáků Rudé armády na území Česka. Připomínky jsme měli také ohledně návrhů na změny původní symboliky na památnících a hrobech.“

Ze zasedání Česko-ruské společné mezivládní komise pro válečné hroby
K čemu tedy účastníci jednání došli?

"My jsme si na tomto jednání stanovili priority, na které se chceme zaměřit, např. rekonstrukce hrobu v Samaře a některých dalších hrobů na Sibiři, Buzuluku a směrem na Prahu, kudy šel náš 1. československý armádní sbor. Nastavili jsme si tam také finanční plnění, která nejsou nijak maximalizovaná, jsou to základní věci, které bychom po Ruské federaci chtěli. Tato komise byla poprvé v historii na úrovni náměstků, protože minulá komise byla na úrovni ředitelů péče o válečné hroby a zdálo se nám, že neměla dostatečnou váhu," shrnul náměstek Hrbata.

Na ruském území se nacházejí české válečné hroby z první i druhé světové války. Nejznámější jsou hroby legionářské.

Autor: Martina Bílá
spustit audio