Pět nejčtenějších článků roku 2019

Foto: Noe Stirnemann

Jste zvědaví, kterých pět článků, připravených krajanskou redakcí Radio Prague International, vzbudilo v roce 2019 největší zájem? Pokud jste nečetli, můžete to dohnat! Tady jsou:

1. Nejlepší doba pro výuku češtiny je v předškolním věku

Anna Paap, foto: Ondřej Tomšů
Jak nejlépe učit česky děti, žijící trvale v cizině? Kdy začít? Není třeba se bát, že děti budou mít ve škole potíže s jazykem země pobytu? Co dělat, když děti začínají češtinu odmítat? Těmito otázkami se zabývá Anna Paap na svém webu, věnovaném výuce češtiny. Podobné otázky jsme ji kladli i ve studiu Radia Praha.

Více...


2. Mají se děti v zahraničí učit i českou gramatiku?

Foto: Libor Kukal
Říká se, že zájem o výuku češtiny v cizině stoupá. Maminky, které dříve byly toho názoru, že důležitější je jazyk té země, ve které děti žijí a že k češtině se vrátí někdy později nebo vůbec, tento přístup ve velkém počtu přehodnotily. Můžou to potvrdit i učitelé češtiny ze škol v zahraničí? Na to jsme se jich zeptali během jejich setkání v Praze.

Více...


3. Jaroslav Peprník: anglista navzdory všem protivenstvím

Jaroslav Peprník, foto: Vít Pohanka
V České republice se dnes 9 z 10 dětí učí anglicky. Je to ale relativně nový trend. Po drtivou většinu historie kralovala mezi cizími jazyky v českých školách z pochopitelných důvodů němčina, ve druhé polovině 20. století ruština. Jaroslava Peprníka, dnes emeritního profesora Univerzity Palackého v Olomouci, angličtina kdysi dávno okouzlila natolik, že jí zasvětil celý život. Zde je jeho příběh.

Více...


4. Stories ilustrátorky Renáty Fučíkové

Renáta Fučíková, foto: Klára Stejskalová
Přední ilustrátorka představuje v Galerii Villa Pellé poutavý svět historických i fantaskních příběhů české historie. Zároveň hledá odpověď na otázky, které si pod dotekem fantazie někdy pokládá každý z nás: Jak se kralovalo Karlu IV.? Co se honilo hlavou skladateli Dvořákovi za jeho americké anabáze? Co viděl Jakub ve hvězdách? Jak bylo na duchu Řehoři Samsovi, když se „jednou ráno probudil z nepokojných snů“ a „shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi odporný hmyz“? A proč je Evropa náš domov? Radiu Praha poskytla exkluzivní rozhovor.

Více...


5. České Vánoce ve Švýcarsku

Foto: Noe Stirnemann
V Dětském muzeu ve švýcarském Badenu už vládne vánoční nálada. Malí i velcí návštěvníci tu mohou až do poloviny ledna zažít atmosféru pravých českých svátků. Na výstavě „Vánoce v České republice“ se podílelo i Radio Prague International.

Více...