Petr Hlaváček pracuje na replice poutnické obuvi z poloviny 16. století

Zlínský obuvnický expert Petr Hlaváček pracuje na replice poutnické obuvi z poloviny 16. století, kterou našli archeologové v německém poutním místě Wilsnack. V příštím roce chce ve spolupráci s berlínskou Humboldtovou univerzitou ověřit životnost a funkčnost replik při stokilometrové pouti z Berlína do Wilsnacku. Petr Hlaváček však pracoval i na jiných neméně zajímavých projektech. Například vyráběl i boti Ötziho, pravěkého lovce z mladší doby kamenné.

Archeologové nalezli dětskou poutní obuv ve městě Wilsnack. Pochází pravděpodobně z let 1525 až 1550. Obuv byla nalezena v relikviáři, kde se ukládaly věci, které s poutěmi souvisely. Jak uvedl Petr Hlaváček, při plánované cestě chtějí odborníci ověřit, jak dlouho mohla obuv vydržet, v jaké obuvi se na dlouhé poutě asi chodilo či zda poutníci šli bosí. Experiment bude natáčet německá televize.

"Ten experiment je udělaný tak, že se jde po cestách, které svou kvalitou a povrchem odpovídají cestám a kvalitám povrchu v době 16. století."

Zúčastníte se cesty také?

"Chtěl bych. Rozhodně té akce, která proběhne v září. Tam už se tým těch německých kolegů připravuje a půjde se z Berlína do Wilsnacku. Jsou vytypovány ubytovny, ve kterých ti poutníci přespávali."

Už teď je spousta dalších zájemců, kteří by chtěli obuv vyzkoušet ve svých podmínkách, zájem mají Rakušané i Angličané.

"Při mém posledním pobytu v Anglii jsme se s kolegy v obuvnickém muzeu bavili o projektech, na kterých teď pracujeme. Informoval jsem je o tom archeologickém experimentu - pouti z Berlína do Wilsnacku. Projevili zájem, že by to chtěli zopakovat z Londýna do Canterbury, což je také bývalé poutní místo. Přátelé v Praze, kteří se zabývají poutnictvím jako fenoménem, tak ti uvažují, že by se šlo z Prahy do Staré Boleslavi nebo do Příbrami. Novodobé poutnictví je dnes jakýsi fenomén, který se stává módní a moderní, takže nainfikoval řadu lidi, kteří chtějí připravit různé varianty. Samozřejmě jedna z variant je, že musíme provést ten první experiment někde tady na Moravě."

Jak dlouho vám trvá ušít repliku středověké boty?

"Ta obuv není příliš složitá. Kolega Václav Hřešák už vyrobil několik replik. Byl spíš trochu technický problém, protože ta obuv je střihově asymetrická, ale tvarově symetrická. S využitím moderní techniky a programů jsme boty odstupňovali do velikostí, které jsou reálné, protože ta botička odpovídala tak 12 letému chlapci a pro dospělé se to muselo zvětšit do zhruba desítek a dvanáctek."

 Pravěké boty
Zlínský expert Petr Hlaváček byl také šéfem týmu, který vyrobil takzvané Ötziho boty pojmenované podle mumie pravěkého lovce z mladší doby kamenné, která se našla v Ötztalských Alpách. Boty jsou replikou obuvi, kterou lovci nosili. Jejich vysoká životnost a odolnost vůči vlhku, nárazům, sněhu a nízkým teplotám se prokázala při expedici v roce 2001 do míst, kde byla mumie v nadmořské výšce 3200 metrů objevena. Obuv vycpaná senem byla vyrobena z lipového lýka, medvědí kůže, jelenice a teletiny.

"Ta Ötziho obuv, tam jsme vyhráli konkurz. Z osmi či deseti vytypovaných pracovišť jsme se snažili dostat do týmu, který se zabýval výzkumem té mumie. Pracovali jsme na tom asi 8 roků."

Hlaváček letos také začal zkoumat obuv, kterou mají na nohou sochy vojáků slavné terakotové armády v Číně. Tisícihlavá armáda a mauzoleum prvního císaře dynastie Čchin jsou jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů Číny a jsou zapsány na seznamu UNESCO. Lýtka a chodidla bojovníků neuvěřitelně velké hliněné armády označované za osmý div světa skrývají podle vědce spoustu tajemství. Jen na prvních 16 hektarech je přes tisíc figur, žádná není bosa a to se jedná o období 200 let před Kristem.