Plyn je dražší, ale proudí nadále

Foto: ČTK

Nový rok přinesl pro odběratele plynu v Česku dvě hned zprávy, které je nemohly potěšit. Ta první a nejméně na tři měsíce neodvratná zpráva mluví o růstu cen. Zpráva druhá zůstala více-méně v rovině hrozby, ale cloumala celou Evropou, když se ruské kohoutky zavřely a přestaly dodávat plyn Ukrajině, přes jejíž území cestuje plyn dále na západ. O další souvislosti se zajímal Peter Gabaľ.

Foto: ČTK
Plyn dovede pěkně otrávit. A zdaleka nejen doslovně a tehdy, když se jej ve větším množství nadýcháte. Platí to i obrazně, když se podíváte do své peněženky těsně po skončení topné sezóny. Letošní česká zima bude proto ještě krutější, než bychom dovozovali z několika chumelic, kalamit a pár mrazivých nocí. Od Nového roku totiž stouply ceny energií, včetně zmíněného plynu. Celostátní průměr růstu ceny plynu je uváděn v rozsahu necelých pěti procent, což by znamenalo, že lidé za něj nezaplatí víc, pokud se budou chovat o pouhých pět procent šetrněji. Ale to je samozřejmě jen šedá teorie. V praxi bude záležet na vývoji počasí, které dokážeme opravdu přesně předvídat jen na několik dní dopředu. A co všechno se v tomto ohledu semele dejme tomu v příštím kvartálu, zatím ví opravdu jenom Bůh.

Navíc průměr je jen průměr, kdežto konkrétní spotřebitel v určité oblasti musí vycházet jak z místních teplotních poměrů, tak také z cen zdejšího dodavatele. Ty jsou různé a mluvčí společnosti RWE-Transgas Martin Chalupský nám k jejich stanovení v jiné souvislosti řekl:

"Ceny zemního plynu byly nastavené pro první kvartál roku 2006 energetickým regulačním úřadem a na tom se vůbec nic nemění."

Foto: ČTK
Díky regionálním rozdílům tak na Plzeňsku nebo Karlovarsku zaplatí lidé za plyn v průměru třeba o tři procenta více, ale na východní Moravě by se mohlo toto palivo prodražit až o 15 a půl procenta, což už podle poměrů konkrétní domácnosti může znamenat od několika stokorun do pár tisícovek ročně.

A ještě aby se člověk bál, jestli svůj draze placený plyn vůbec dostane. Zároveň se zdražením totiž připomněl citlivost této komodity rusko-ukrajinský spor, který přece také vznikl kvůli ceně. Její výše, smluvená předloni na dobu pěti let na úrovni hluboce zaostávající za cenami pro západoevropské odběratele, se začala zdát Rusku nízká a Ukrajina na její zvýšení přistoupit odmítla. Tak se zkrátka zavřely kohoutky a Evropa, zásobovaná z velké části právě přes území Ukrajiny, začala pociťovat snížení tlaku v potrubí. Sousední Slovensko například hlásilo v pondělí výpadek až 30 procent, o ještě větším dopadu mluvilo Maďarsko nebo Srbsko. Negativním dopadům ale neutekly ani země dále na západ - ať už mluvíme o Německu nebo o Francii. Trochu překvapivě proto vyzněl pondělní výrok Jana Nehody, jednatele společnosti RWE Transgas Net, která plyn do České republiky dováží:

Předseda představenstva RWE Transgas Ulrich Jobs, foto: ČTK
"Nevím, odkud máte informace, že se někde snižovaly tlaky. Já, pokud mám informace ze Slovenska, tak na slovenských předávacích stanicích jsou tlaky běžné a odpovídají kontraktům. O dalších zemích nemám informace, protože nenavazují na naši přepravní soustavu."

O něco moudřejší bychom snad mohli být až ze slov předsedy představenstva společnosti RWE Transgas Ulricha Jobse.

"V rámci flexibility, kterou máme smluvně sjednanou s ruským partnerem, dostáváme veškeré dodávky, tak, jak jsou smluvně ujednané,"řekl Jobs a nepřímo tím naznačil, že i kdyby došlo k nějakému útlumu, po jistou dobu a do jisté míry by se v rámci dobrých obchodních vztahů s ruským Gazpromem zřejmě stále mluvilo o normálu. Možné problémy připustil šéf představenstva společnosti RWE Transgas Ulrich Jobs až pro případ, že by napjatá situace mezi Ruskem a Ukrajinou trvala déle a došlo by k výraznému poklesu teplot v Evropě.

V této souvislosti Jobs reagoval i na úvahu o možném dopadu aktuální situace na ceny plynu. Její přímý vliv odmítl.

Foto: ČTK
Pokud by ale při nedostatku plynu v delším časovém horizontu a nepříznivém vývoji povětrnostní situace došlo v evropském měřítku ke zvýšení spotřeby ropných produktů a růstu jejich cen, dříve nebo později by se to odrazilo i na platbách za plyn.

Protože ale z pondělí na úterý došlo k uklidnění situace a Rusko začalo obnovovat plný rozsah dodávek, mohli jsme v úterý s o něco větším uspokojením přijmout výrok mluvčího RWE Transgas Martina Chalupského:

"Já mohu říci že RWE Transgas registruje naprosto normální, běžné dodávky zemního plynu pro potřeby České republiky. Stejně, jak tomu bylo včera, je tomu i dnes a nedochází k žádným výpadkům na přepravní trase."

A tak můžeme opět topit a vařit do sytosti. Jen nám nový rok drsně připomněl, že plyn, stejně jako benzín, elektřina a asi vůbec vše v životě, zkrátka nejsou zadarmo. A že souviset může opravdu všechno se vším.