Po roce opět začíná NHL

0:00
/
0:00

Rok bez hokeje - takový byl úděl příznivců této nejrychlejší kolektivní hry na americkém kontinentu. Výluka, způsobená složitým vyjednáváním o nové kolektivní smlouvě mezi hráči a kluby, je minulostí. Tuto středu začíná ve Spojených státech a Kanadě nový ročník NHL, pochopitelně i za účasti českých hokejistů. Názory dvou z nich na novou kolektivní smlouvu i na další ročník této soutěže Vám v dnešní sportovní rubrice nabízí její autor Josef Kubeczka.

V patnácti halách se ve středu rozjede všech třicet týmů k prvním zápasům 88. ročníku této slavné soutěže. Na jeho konci pak vítěz převezme Stanleyův pohár, jenž loni zásluhou obránců Tampy Bay Pavla Kubiny a Stanislava Neckáře prožil také dva dny v České republice.

Na hokejisty letos čeká řada změn. Tu nejdůležitější pocítila většina z nich již v létě, když byla nucena přistoupit na nižší platové podmínky. Čerstvá posila New York Rangers Martin Straka k tomu říká:

"To se dotkne všech. Když to bylo neomezené, tak kluby mohly vplácet daleko větší peníze jak mužstvu, tak jednotlivcům a každý se tak dostával k větším penězům. Teď to bude limitované. V mužstvu bude dána nějaká částka a všichni se do toho musí vejít. Buď si tedy člověk vezme méně peněz, nebo bude volný a nedostane se nikam. O to to bude těžší, ale takovou smlouvu jsme podepsali, tak to dopadlo a nedá se s tím nic dělat."

Někteří hráči, v tom i čeští, dokonce zvažovali, zda by se nevyplatilo odejít hrát někam jinam, kde platí více, například do Ruska.

"To se uvidí. Spekuluje se o tom, že některým klukům, kteří nedostanou až takové peníze v NHL, by se vyplatilo zůstat buď doma, nebo jít někam jinam. To záleží vyloženě na těch jednotlivcích, jestli si myslí, že doma vydělají více, nebo že v NHL je sezona dlouhá, protože je tam 82 zápasů základní skupiny a v Čechách nebo někde jinde může mít 52 zápasů. Navíc se během sezony dostane sem tam i domů, kdežto tam odtud to není možné. Tam se musí být šest, sedm měsíců a není šance se dostat domů, je tam spousta zápasů a celkově je to o něco těžší. Je to tedy individuální a zaleží jen na těch klucích, co jim bude vyhovovat."

V samotných utkáních pak podle evropského příkladu zmizí postavení mimo hru na červené čáře, brankářům se zmenší výstroj a po bezgólovém pětiminutovém prodloužení přijdou na řadu samostatné nájezdy. To se zamlouvá obhájci Stanleyova poháru, obránci Tampy Bay Pavlu Kubinovi, který nový ročník zámořské hokejové soutěže vidí takto:

"Já si myslím, že NHL bude hodně vyrovnaná, protože všechna mužstva posilují, hodně hráčů celky uvolnily, například ve Philadelphii. Naopak Atlanta, Florida či Nashville hodně posílily, a proto si myslím, že to bude hodně, hodně vyrovnané. Pokud jde o pravidla, mám velkou radost z nájezdů, protože bude zajímavé pro diváky, že když skončí zápas remizou, budou ty nájezdy."

Nová kolektivní smlouva by také měla přinést ostřejší regule pro kontrolu dopingu v kanadsko-americké Národní hokejové lize. Jako pozitivní jev to vidí Martin Straka.

"Já s tím souhlasím. Když se dělá dopingové testy všude - v atletice, cyklistice či hokeji, tak si myslím, že by měla být i v NHL. Doping nikomu nepomáhá, jenom to ty lidi oslabuje a někdy i zabije. Jsem rád, že se to konečně udělalo a souhlasím s tím."

Nehrozí, že někteří hráči kvůli tomu z NHL odejdou?

"Já si myslím, že ne. Možná sem tam někoho chytí, ale jsou tam jisté sankce. Něco jako, že když ho chytí jednou, má stop na 20 zápasů, při opakovaném nálezu 60 zápasů a pak doživotní zákaz startů. Pokud tedy někoho chytí, tak si myslím, že ten dotyčný si už na to dá pozor, protože jsou to jeho peníze, jeho chleba a co by potom dělat, že. Myslím tedy, že neskončí nikdo, ale sem tam možná někoho chytí, řeknou mu, co se děje a co by se mohlo stát, ten dotyčný na to zapomene a věřím, že to už nebude užívat."

Samotná National Hockey League je o pětadvacet let mladší než slavný pohár. Do roku 1924 se hrálo se čtyřmi týmy, stálý formát se šesti členy fungoval od roku 1942. S rostoucím zájmem o profesionální hokej se soutěž dále rozšiřovala. Před sezonou 1967/68 šest zakládajících klubů přijalo další půltucet amerických mužstev, dalších deset týmů přibylo v 70. letech a na současný stav 30 týmů, rozdělených do šesti divizí, byl hokejový "peloton" doplněn v roce 2000.

Stále vyšší finanční nároky dvakrát vyústily sporem mezi hráči a kluby. Sezonu 1994/95 se ještě podařilo zachránit a odehrát alespoň zkrácenou základní část, ročník 2004/05 však musel být zrušen úplně. NHL si tak zapsala neslavný primát, když jako první profesionální soutěž v zámoří zrušila kvůli sporům celou sezonu.

Obhájcem Stanleyova poháru jsou hokejisté z Floridy. V klubu ale došlo k několika výrazným hráčským změnám, a tak Pavel Kubina zatím neví, jak bude hra jeho celku letos vypadat. Nejvíce lituje přestupu brankáře Nikolaje Chabibulina z Tampy Bay do Chicaga.

"Vychytal výborně play off. Teď tam vzali Seana Burkea jako druhého gólmana a já věřím, že ho nahradí, protože reprezentoval Kanadu, je vynikající a má hodně zkušeností. Přesto je to obrovská ztráta, jelikož už jsme na něj byli zvyklí. Co se dá dělat. Takový už je ten byznys v NHL."

Pavel Kubina přesto věří, že ho v NHL opět čeká dobrý rok. Kromě toho ho láká druhý reprezentační start na olympijských hrách.

"Určitě každá sezona je pro mně velkou motivací. Tato je olympijská, jednou za čtyři roky. Budou tam nejlepší hráči ze všech zemí a olympiáda je ještě něco úplně jiného než mistrovství světa. Je to obrovská motivace. Jen doufám, že nám to vyjde jako ve Vídni, že budeme tak v pohodě."

klíčové slovo:
spustit audio