Pocta obětem války

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Celý svět si v úterý 8. května připomínal 67. výročí konce druhé světové války. V Česku se na pietních akcích sešli váleční veteráni, občané i politici. Prezident Václav Klaus povýšil tři vojáky a šéfa vězeňské služby do generálských hodností, ministr obrany Alexandr Vondra udělil vojákům vysoká vyznamenání. K oslavám Dne vítězství otevřely své brány pro veřejnost Poslanecká sněmovna, Senát, Černínský palác, kde sídlí ministerstvo zahraničních věcí, a rezidence českých premiérů Kramářova vila.

Za oficiální konec druhé světové války byl stanoven 8. květen, ale události roku 1945 se odvíjely trochu jinak. Německá vojska podepsala kapitulaci 7. května ve francouzské Remeši, v platnost měla podle dohody vstoupit následující den o půlnoci. Sovětský svaz jako jedna z vítězných mocností ale toto datum posunul na 9. května, kdy byla osvobozena Praha, připomíná historik Vojenského historického ústavu v Praze Jindřich Marek:

"Rusové si vynutili v úterý 8. května nový podpis německé kapitulace a prohlásili, že to, co bylo v Remeši, byl jen předběžným podpisem. A tak došlo k tomu, že celá Evropa oslavuje konec války 8. května, a Sověti prostě na základě Stalinových rozkazů tím, že do Prahy přišli ve čtyři hodiny ráno 9. května, prostě začali oslavovat, a s nimi potom všechny jejich satelity 9. května."

Václav Klaus  (vpravo) na Vítkově,  foto: ČTK
V Česku se už ale opět slaví 8. května. Hlavní pietní akt se konal u pražského Národního památníku na Vítkově. Prezident Václav Klaus pozdravil nastoupené vojáky:

"Vojáci nazdar! Zdar!"

Pietní akt začal státní hymnou. Po přehlídce vojenských jednotek přinesli vojáci na nádvoří před památníkem historické prapory za zvuku husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Prezident Václav Klaus s premiérem Petrem Nečasem, kardinálem Dominikem Dukou a dalšími politickými i vojenskými představiteli, zástupci Sokola a válečných veteránů položili věnce k památníku. Následovala minuta ticha za padlé vojáky a salvy vypálené čestnou stráží. Slavnostní přehlídky se na Vítkově účastnilo na 100 válečných veteránů, mezi nimi také plukovník Jan Koukol, nejstarší žijící účastník bojů na Středním východě a v severní Africe. Brigádní generál Miloslav Masopust k tomu řekl:

Foto: ČTK
"Poklona před našimi kamarády, kteří padli, položili životy, prolili krev za osvobození Československa."

Pietní akty související s výročím ukončení války se konaly na několika místech v Praze i v dalších městech České republiky. Václav Klaus také jmenoval u příležitosti státního svátku Dne vítězství tři vojáky do nových generálských hodností. Nejvyšší resortní vyznamenání pak vojákům udělil ministr obrany Alexandr Vondra - 27 Křížů obrany státu a vyznamenání Zlaté lípy. Slavnostní akt se konal v chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze, kde zahynuli parašutisté, kteří zastřelili říšského protektora Reinharda Heydricha. Právě místa předání ocenění si váží generál poručík ve výslužbě Radovan Procházka:

"To místo mu dodává mystickou hodnotu takového charakteru, že se vlastně stává takovým vrcholný oceněním vůbec."

Pomník československých pozemních jednotek v Plzni,  foto: ČTK
Ve sváteční Den vítězství bylo v Česku také odhaleno několik pomníků. Například u mezinárodního letiště v Brně byl odhalen pomník věnovaný československým válečným letcům. Jde teprve o třetí pomník připomínající význam českého válečného letectva u nás. Památku československých vojáků, kteří bojovali za druhé světové války v pozemních jednotkách na západní frontě, připomíná nový pomník v Plzni. Má podobu patníku, na němž leží odlitek britské vojenské helmy, kterou českoslovenští vojáci za druhé světové války nosili. Za nápadem pomník vytvořit stojí předseda Military Car Clubu Plzeň Rudolf Bayer:

"Příběh toho pomníku se odvíjí od fotografie československého vojáka, který sedí unavený, urvaný z boje u podobného patníku číslo 19 v Tobruku. Tento voják přichází do Plzně 7. května 1945 a tu helmu, kterou celou dobu nosil na hlavě, tady odkládá a odchází za rodinou domů, dělat svoji práci. Splnil si povinnost vůči vlasti."

Pomník, který stojí v Husově ulici, navrhli studenti plzeňské Střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček.