Podle policie v Česku působila falešná samorozhodkyně

V čele dvou odborných právnických organizací, Prezidia rozhodců ad hoc a občanského sdružení Vnitrostátní a mezinárodní arbitráž ad hoc, stála podle policejního obvinění podvodnice. Bakalářka Sandra Svobodová je dokonce možná mužského pohlaví. Kuriozní kriminální kauzu, v níž škoda dosahuje desítek milionů korun, přiblíží Vilém Faltýnek.

Policie ve čtvrtek zatkla osobu vystupující na veřejnosti jako samorozhodkyně Sandra Svobodová. Prověřovat ji a její občanské sdružení Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže ad hoc začali detektivové na základě podnětu ministerstva spravedlnosti. Policie zjistila, že pod jménem bc. Sandra Svobodová nikdo neexistuje. Pokračuje mluvčí útvaru pro odhalování korupce Jana Pinková:

"Policejní orgán samozřejmě v současné době pracuje s více pracovními verzemi, jednou z nich je i to, jestli se jedná o pravou identitu. Bylo již zjištěno, že Sandra Svobodová je smyšlené jméno, že taková žena ve skutečnosti neexistuje. Dokonce pracujeme s podezřením, že se nejedná o ženu, ale o muže, který je již několik let v pátrání."

Podle dosavadních výsledků vyšetřování jde ve skutečnosti o občana Slovenské republiky, po němž jak česká i slovenská policie již několik let pátrají pro jinou hospodářskou a majetkovou trestnou činnost.

"Ve svém postavení předsedkyně a rozhodce Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže ad hoc zhruba v několika stech případech během půldruhého roku vedla rozhodčí řízení a vydávala tedy příslušné rozhodčí nálezy, přičemž si ale byla vědoma, že tyto strany sporu nemají mezi sebou uzavřenu smlouvu, kterou by se dohodly na přítomnosti rozhodce v jejich sporu."

Obviněná podle policie za svou rozhodčí činnost inkasovala poplatky, a účastníkům řízení tak způsobila nebo se pokusila způsobit škodu nejméně pět milionů korun. Škodu způsobenou jejími rozhodnutími policie předpokládá ve výši 10 milionů korun.

Podnět k prověření činnosti sdružení Svobodové dalo před časem ministerstvo spravedlnosti. Podle mluvčího ministerstva Petra Dimuna jsou důvody pro podezření, že sdružení spáchalo trestný čin neoprávněného podnikání a zločinného spolčení. Podle ministerstva může být arbitráž vedena mezi dvěma společnostmi pouze v případě, že s tím obě předem souhlasí, jinak musí rozhodovat soud. Zástupci sdružení však tvrdí, že souhlas obou stran není nutný. Svobodová již podala na mluvčího Dimuna trestní oznámení pro podezření z pomluvy, křivého obvinění a zasahování do nezávislosti soudu.

"V případě, že se u soudu prokáže její vina, hrozí jí až dvanáctiletý trest," uvedla Pinková.