Ministr spravedlnosti chce zvýšit tresty za korupci veřejných činitelů

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, foto: ČTK

Tresty za korupci veřejných činitelů by se měly zpřísnit. Počítá s tím novela trestního zákona, kterou v příštích týdnech projedná vláda. Podle ministra spravedlnosti by novela mohla být účinná od začátku příštího roku. Podrobnosti se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, foto: ČTK
Novela trestního zákona navrhuje zvýšení nejvyšší sazby za přijímání úplatků z původních osmi na dvanáct let vězení, u podplácení by se zvýšila z jednoho roku na dva. Potrestán by mohl být i ten, kdo o korupci věděl, ale nenahlásil ji, řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil: "Pokud někdo ví, že se páchá korupce, aniž by byl přímo jejím účastníkem, tak za určitých okolností toto vědomí bez toho, že to ohlásí, může být posuzováno jako trestný čin. Zdůrazňuji, že to je jen u těch nejzávažnějších forem korupce. Tam, kde dotyčný má informaci o tom, že je páchána závažná forma korupce, počítáme s tím, že bude toto jednání zahrnuto do takzvaného neoznámení trestného činu."

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně a stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová proti zpřísnění trestů za uplácení nic nenamítá. Ale dodává: "Měli bychom se věnovat prevenci. A samozřejmě potom projevit jakousi politickou vůli se vší důsledností stíhat všechny korupční kauzy. To znamená, ať je to pán nebo kmán." Ministerstvo si od novely slibuje, že pomůže zlepšit boj s korupcí. Podle ministra Pospíšila je také důležité, aby se zefektivnila činnost soudců a státních zástupců.

Podle Adriany Krnáčové z české pobočky Transparency International je to dobrý krok, nicméně pro boj s korupcí nestačí: "Já si myslím, že nestačí jenom ten návrh, respektive mít ten nástroj v rukou, zvýšit trestní sazby, případně ještě jiné dílčí změny. Já si myslím, že v první řadě je důležité, aby, když už máme tu zvýšenou trestní sazbu, byla využívána, aby někteří ti, kteří jsou shledáni vinnými, neodcházeli ze soudních síní například s podmínkou."

Podle Krnáčové by se mělo změnit také vyšetřování korupce: "Pakliže se nezmění způsob vyšetřování a způsob postihování těchto zločinů, tak zvýšená trestní sazba moc nezmůže, protože v první řadě musíte odhalit toho člověka a musíte mu dokázat, že to způsobil. A v případě, že mu to dokážete, může nastat nějaké souzení. Ale pakliže o tom neexistuje důkaz, tak to bude velice těžké, jak to bylo dosud."

Novela vychází z doporučení mezinárodních organizací OECD a GRECO a také z dlouhodobé koncepce, kterou vláda schválila koncem října. Součástí koncepce je také zřízení speciálních soudů nebo protikorupčních agentů. Fungovat má i centrální linka 199, na které by lidé mohli oznámit podezření nebo získat právní rady.

Strategie pro boj s korupcí, kterou vypracoval ministr vnitra Ivan Langer, se opírá o tři principy - prevenci, průhlednost a postih. Kabinet také chce zavést "černou listinu" lidí odsouzených za korupci v souvislosti s veřejnými zakázkami, soutěžemi a dražbami. Tito lidé by se v budoucnu nesměli účastnit dalších veřejných zakázek. Vláda počítá i se zavedením protikorupčních auditů ve státní správě.