Vláda vyhlásila boj korupci

0:00
/
0:00

O dalších krocích, které mají zefektivnit boj s korupcí, jednala v pondělí česká vláda. Opozice i některá média považují za pikantnost, že schůzi řídil Jiří Čunek, který podle policie před pěti lety přijal půlmilionový úplatek. Jako první místopředseda vlády totiž zastoupil v roli předsedajícího premiéra Mirka Topolánka, který byl na summitu visegrádské čtyřky v Bratislavě. A k jakým rozhodnutím ministři dospěli?

Ivan Langer
Zprávu o korupci v České republice kabinetu prezentoval ministr vnitra Ivan Langer. Dozvíme se z ní, že množství případů korupce v Česku za poslední dva roky zůstalo beze změn. V roce 2005 i 2006 bylo odhaleno a odsouzeno 138 případů úplatkářství. Vláda chystá další kroky, která mají zefektivnit boj s korupcí. Podle ministra Langra například všechna ministerstva ještě do konce prázdnin vyhodnotí protikorupční audity.

Kabinet také schválil principy zákona o kontrole, který sjednotí současných víc než 230 právních předpisů v této oblasti. Ministři hodlají víc spolupracovat s nevládními organizacemi, které se potíráním korupce zabývají. Ivan Langer také upřesnil, ve kterých oblastech se nejčastěji korupce vyskytuje:

"Ta zpráva se zabývá celou oblastí veřejné správy, jak státní správy na centrální úrovni, na regionální úrovni, tak také samosprávou. A nevyjímá také policii. Jsou tam zajímavá čísla, která hovoří o tom, že se nedá říct, a dodávám bohužel, že by nějaká sféra veřejného života byla ušetřena korupce."

Jak ale řekla bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, kauza Čunek vládě v boji proti korupci nenahrává:

"V každém případě je to protipól. Vláda, která na jednu stranu říká, že bude bojovat s korupcí, a na druhou stranu si drží ve vládě člověka, který je v podstatě za korupci obviněn. Tak to asi nejde dohromady."

Ministr vnitra Ivan Langer po jednání kabinetu sdělil, proč připravil zákon o kontrole rozhodování ve veřejné správě:

"Cílem toho zákona by mělo být sjednocení postupů a pravidel při kontrole odstranění některých duplicit, zjednodušení samotného procesu kontroly a zavedení úplně nového principu. Těch 230 právních předpisů říká, že pravidlem je výjimka. Zákon o kontrole má tuto filozofii změnit a říct: pravidlem je pravidlo a výjimky budou v omezené podobě pouze výjimkami."

Nynější advokátka Marie Benešová však soudí, že jenom zákony v tažení proti úplatkářství nepomohou:

"Tady je potřeba napnout úsilí jednak na prevenci, a jednak na samotné potírání korupce, dát takové prostředky orgánům činným v trestním řízení, aby si s korupcí uměly poradit. A to tady zatím skřípe. Oceňuji třeba pana ministra Pospíšila, který se snaží alespoň zvýšit tresty za korupce, ale to je až ten poslední článek."

Co Česku chybí v boji proti korupci, nám také řekla ředitelka české pobočky společnosti Transparency International Adriana Krnáčová:

"Chybí možná systematická práce na potírání korupce, chybí nástroje v trestním řádu na postihování korupce, a potom samozřejmě chybí i vůle došetřit případy a vůbec se postavit korupci čelem. Myslím si, že to jsou takové nejzákladnější důvody."