Poslanci pohřbili na několik let nový trestní zákoník

Více než deset let pracovali právní odborníci na nové moderní formě čtyřicet let starého trestního zákoníku. V úterý ho poslanci velkou většinou hlasů smetli ze stolu. Z různých důvodů vadil téměř všem politickým stranám. Definitivní ránu mu ale uštědřili ti poslanci, kteří v novém zákoníku postrádali tzv. paragraf o tunelování. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Vrahové a násilníci se nedočkají od soudců přísnějšího metru, drogy se dál nebudou rozlišovat na tvrdé a měkké, nebudeme mít právní normu pro nové typy deliktů, jako je třeba počítačová kriminalita, mladiství delikventi nebudou trestáni už od čtrnácti let. To je jen namátkový výčet ze změn, které obsahoval nový trestní zákoník a které se tudíž neuskuteční. Jedním z těch, kteří na zákoníku léta pracovali, je i soudce Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Podle něj přišla česká veřejnost o jednu z nejmodernějších norem, kterou mohla mít, o normu, která získala uznání i mezi zahraničními odborníky.

"Málokdy se stává, že nějaká norma není v odborné veřejnosti nějak zásadně kritizována. A tato norma měla vesměs poměrně významnou podporu odborné veřejnosti."

Politici ale mají jiný názor. Lidovcům třeba vadí snížení trestu za eutanázii, komunistům zase paragraf, který trestá popírání komunistické genocidy, a ODS se nelíbí celý systém, protože příliš zatěžuje policii. Podle Ivana Langra prý zavádí povinnost stíhat jakýkoli čin, který se jeví jako trestný bez ohledu na způsobenou škodu. Většina sociálních demokratů odmítla zákoník proto, že z něj byl odstraněn paragraf, na jehož základě lze trestat tunelování firem. Přesněji řečeno, šlo o paragraf, který popisoval zneužívání informací v obchodním styku. Pavel Šámal ale namítá, že tzv. tunelování je možné trestat podle jiných paragrafů.

"Podle paragrafů o podvodu, ale třeba i porušování povinnosti při správě cizího majetku, poškozování věřitele atd., jak je to také v praxi daleko častěji postihováno. To, co je často zažalováno jako trestný čin tunelování, je pak soudy překvalifikováno právě na zmíněné trestné činy."

S Pavlem Šámalem v tomto ohledu souhlasí i známý sociálnědemokratický právní odborník Zdeněk Jičínský. Premiér Jiří Paroubek ale říká, že politika je i o symbolech a právě paragraf o tunelování se podle něj takovým symbolem stal. Je také zřejmé, že nyní před volbami jde o citlivou záležitost. Ostatně, kvůli vymazání paragrafu o tunelování se už také demonstrovalo. Protest uspořádalo Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté. Pavel Šámal ale zdůrazňuje, že není politik. Spor o paragraf považuje za marginální.

"Zatímco to, co je pro společnost velmi významné, bylo v podstatě smeteno ze stolu, aniž by si toho dokonce média všimla. Je závažné, že média věnují pozornost jenom určitým atraktivním věcem, ale pomíjejí daleko důležitější věci."

Adriana Krnáčová
Proti vypuštění paragrafu o tunelování protestují na druhé straně i některé nevládní organizace. Například Adriana Krnáčová z Transparency International soudí, že by tím byl zpochybněn boj proti korupci. Vypustit paragraf o tunelování navrhl poslanec ODS Marek Benda a souhlasilo s tím nakonec i ministerstvo spravedlnosti. Adriana Krnáčová podotýká, že by možná bylo užitečné zjistit, které advokátní kanceláře v této záležitosti lobovaly.

"A potom se podívat, koho mají tyto kanceláře za klienty. To by možná vneslo hodně světla do této kauzy."

Politici v úterý slibovali, že se k debatám o trestním zákoníku vrátí hned po volbách. Sociálnědemokratický poslanec Zdeněk Jičínský je ale skeptický. Připomíná, že přijde nová sněmovna a s ní noví lidé. Všechny spory se podle něj budou opakovat a nový kompromis nebude nalezen dříve než za dva roky.