Podnikatel Pitr zadržen, jeho vydání do Česka nejisté

Tomáš Pitr, foto: ČTK

Švýcarská policie v pondělí zadržela hledaného českého kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, odsouzeného v Česku k pětiletému vězení za daňové delikty. Pitr podle soudu pomocí fiktivních faktur vylákal od státu vrácení daní za 51 milionů korun. Do vězení ale nenastoupil a zmizel.

Tomáš Pitr,  foto: ČTK
Dva dny trvalo prověřování totožnosti Tomáše Pitra, který u sebe neměl žádné doklady. "Zadržen byl v pondělí 26. července ve 23 hodin a to v St. Moritzu v hotelu Kempinski," potvrdil Pavel Hanták z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho šéf Robert Šlachta pak v České televizi dodal, že švýcarští kriminalisté Pitra dopadli hlavně díky informacím od českých kolegů:

"My jsme tuto informaci již prověřovali delší dobu. Samozřejmě tím, že kolem této osoby se pohybuje docela dost policistů a ty kontakty má, samozřejmě tato osoba byla informovaná o metodách a formách práce policie, v poslední době jsme se dostali k němu hodně nablízko a vlastně úspěšně jsme další informace předali v pondělí a tady již byl úspěch."

Policii se za její výkon dostalo ocenění od premiéra Petra Nečase: "Já to považuji za výsledek velice kvalitní a špičkové práce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a jeho šéfa, pana Šlachty. Myslím si, že to ukazuje, že je to člověk na svém místě a že změny, které proběhly v uplynulých čtyřech letech v Policii České republiky, včetně tohoto specializovaného útvaru, budou přinášet další pozitivní výsledky, tak jako je přinesly v tomto případě."

Otevřenou otázkou je, zda Švýcarsko Pitra do Česka vydá. On-line deník Aktuálně.cz dřívě uvedl, že Pitrovy trestné činy jsou podle švýcarských úřadů již promlčené a země podnikatele zřejmě nevydá. Nyní by však Švýcarsko podle serveru přece jen mohlo Pitra vyhostit, protože tam pobývá na falešné doklady.

Jiří Pospíšil,  foto: ČTK
České úřady každopádně spolupracují s švýcarskou justicí a jak řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, jeho úřad ustavil speciální tým, který zpracuje takzvanou extradiční, tedy vydávací žádost:

"My v tuto chvíli zanalyzujeme veškeré kroky, které česká justice proti panu Pitrovi udělala. Chceme nechat přeložit ony rozsudky, máme na to v zásadě 18 dní a všechno sestavíme do jednoho velkého komplexního dokumentu, který odešleme do Švýcarska. Současně žádáme o prodloužení této lhůty, protože zmapování veškerých právních úkonů, které česká justice ve vztahu k panu Pitrovi dělala, nám zabere určitý čas."

Ministr Pospíšil odhaduje šanci na Pitrovo vydání na padesát procent, celý proces právního posuzování ale podle něj potrvá nejméně několik měsíců.