Svaly z falešných bobulí

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Kriminalisté zadrželi jedenáctičlenný gang výrobců a prodejců padělaných anabolik a léků. Mezi obviněnými jsou Češi i Slováci, většinou bývalí sportovci, kulturisté, trenéři fitness a organizátoři závodů. Přípravky dodávali sportovcům, kteří toužili po rychlém nabrání svalové hmoty a netušili, že je padělky mohou vážně poškodit na zdraví.

Foto: ČTK
Jedenáctičlenný gang měl svou továrnu na výrobu padělků na Zlínsku. Objekt byl hlídán i elektronickým zabezpečovacím zařízením. Další pronajaté prostory využívala skupina v nedalekém areálu bývalého zemědělského družstva. Deset mužů a jedna žena ve věku od 31 do 52 let vyslechli obvinění z trestných činů nedovolená výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem, s omamnými a psychotropními látkami a jedy, porušení práv k ochranné známce a neoprávněné podnikání. Tři z nich skončili ve vazbě. Podle Pavla Hantáka z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zabavili detektivové půl milionu korun v hotovosti, stroje na plnění lékovek i statisíce různých tablet:

"V rámci domovních prohlídek jsme zajistili velké množství těchto látek. Hovoříme o statisících různých tablet. Jenom například pověstných modrých tabletek pro muže bylo zajištěno zhruba 24 kilogramů."

Foto: ČTK
Anabolika a další látky v podobě pilulek i injekcí výrobci dodávali sportovcům, kterým podle kriminalistů přímo na míru sestavovali i kombinace tréninkových dávek. "K těmto látkám ještě svým svěřencům dávali patřičná doporučení, kdy brát, kdy vysadit a jak to udělat, aby tyto látky nebyly zjištěny v jejich organismu při dopingových kontrolách během závodů," informoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Padělané léčivo prodávali členové gangu i lidem se zdravotními problémy. Bez předem stanovené diagnózy se podle policie těmito přípravky léčili pacienti s poškozenými játry, ledvinami nebo s poruchami erekce. "Je to velice závažná situace, protože laik pohledem nezjistí, zda se jedná o padělek, nebo je to originální výrobek. To znamená, že nemůže ani vědět, jaké látky ten padělek obsahuje," zdůraznila mluvčí Celního ředitelství Praha Martina Kaňková. Zda padělky byly zdravotně závadné, se zatím zjišťuje. Mluvčí detektivů Pavel Hanták vysvětlil, že podezřelí padělali i ochrannou známku:

"Jednalo se samozřejmě o padělky jednak těch přípravků, jednak ochranných známek. Tyto padělky se dostávaly do oběhu v napodobeninách lékovek, původních krabiček, vybaveny byly dokonce kopiemi příbalových letáků, které byly opatřeny ochrannou známkou."

Pavel Hanták
Padělky skupina rozprodávala na území České republiky prostřednictvím sítě přímých odběratelů a dalších distributorů. Na území dalších států Evropské unie fungovala další koordinovaná výrobní i distribuční síť. Podle Pavla Hantáka však preparáty neměly deklarované účinky:

"Podle informací, které v tuto chvíli mám k dispozici, zcela jednoznačně na základě znaleckých posudků lze říci, že tyto padělky v žádném případě nedosahovaly účinku a ni složení originálů. To znamená, že rozhodně nedosahovaly toho kýženého účinku, který si od nich lidé kupující tyto látky slibovali."

Podle Pavla Hantáka z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu si mohli podezřelí vydělat hodně peněz:

"Vzhledem k množství látek, které byly zajištěny jenom v rámci domovních prohlídek, a vzhledem k tomu, že koncové zákazníky můžeme počítat na stovky, lze předpokládat, že se jednalo o poměrně velmi výhodný byznys."

Svaz kulturistiky a fitness České republiky v tiskové zprávě rezolutně odmítl jakoukoli spojitost s případem nebo s podezřelými osobami. "Někteří ze zatčených dealerů pořádali soutěže, avšak pro soukromou společnost, která se svazem nemá nic společného, která není členem ani Českého svazu tělesné výchovy," informoval místopředseda svazu Martin Jebas. Soud může členy gangu potrestat pěti až dvanáctiletým vězením.