Podnikatel v čele státu? Čekejte nečekané, říká Čechoameričan z Virginie

Andrej Babiš (Foto: ČTK)

České volební právo už většinou dávno nemají nebo nikdy neměli. Do své původní vlasti nebo země, odkud přišli jejich předci, se vydávají jenom na dovolenou, anebo tam ještě nikdy nebyli. Náš americký zpravodaj Jan Kaliba se vydal do obce Prince George, aby zjistil, jak a jestli vůbec české volby vnímá komunita amerických Čechů ve Virginii.

Andrej Babiš, foto: ČTK
Vedle místního muzea zněla z reproduktoru česká hudba. Děti v krojích tančily a lidé zapíjeli klobásy a koláče pivem. V Česku se v tu samou dobu sčítaly poslední hlasy. Jméno vítěze letošních voleb Andreje Babiše není ani mezi krajany neznámé. Profesor Victor Zita ze státu Mississippi situaci v Česku sleduje, i když se narodil už v Americe, kam ve 12 letech přišel skoro před stoletím jeho otec.

S podnikatelem v čele sátu mají v USA už několikaměsíční zkušenost a Babiše některá média označují za českého Donalda Trumpa. Lidé v Americe už vědí, co lze od člověka, který chce stát řídit jako firmu, očekávat. Jedni jsou spokojeni, třeba jako Jaromír Reisinger: "Řekl: udělám to a to a jde za tím. A pak se omluví, že tohle zatím nemohl udělat. Je v tom ale opravdu upřímnost."

"Čekejte nečekané,"říká Mike Uzel, jehož dědeček přišel do Spojených států z Banátu a dodává, že on sám vlastně stále neví, co od svého prezidenta čekat. Je ale prý fajn, že se v Česku zase smí svobodně volit.

Autoři: Martina Bílá , Jan Kaliba
klíčové slovo:
spustit audio