Poklady Romanovců vidělo Česko v neděli naposled

02.jpg

Na Pražském hradě byla v neděli naposledy k vidění expozice s názvem Carský dvůr pod žezlem Romanovců. Zahájil ji v listopadu minulého roku ruský prezident Dmitrij Medveděv. Expozice nabídla řadu zajímavých exponátů - například ceremoniální oblečení, dvorské nádobí, jezdeckou výzbroj či liturgické předměty ze života carského dvora. Návštěvníci si mohli prohlédnout také korunovační klenoty, kterými se panovníci z romanovské dynastie pyšnili. Poslední den výstavy přilákal mnoho lidí, kteří chtěli atmosféru carského dvora zažít a dozvědět se i něco z ruské historie. Jaký byl v závěrečný den o expozici zájem, na to se Jiří Chum zeptal vedoucího oddělení kultury Správy Pražského hradu Václava Beránka.

"Zájem je velký od začátku a fronty, které jsou dané kapacitou Císařské konírny, tam jsou už od prvního týdne. Poslední tři týdny už přetahujeme otevírací dobu, někdy o hodinu a někdy i o dvě."

I kdybyste chtěli, tak výstavu z technických důvodů prodloužit nemůžete. Je to tak?

"Nemůžeme, především kvůli ochraně exponátů. Původně naši přátelé z Kremlu to nechtěli ani povolit na tři měsíce, ale chtěli nám to dát jenom na měsíc a museli jsme hodně prosit, aby nám to dali na takhle dlouho.

Máte spočítáno, kolik lidí se na kremelské poklady na Pražském hradě bylo podívat?

"Sledujeme to všichni velmi bedlivě, protože hrajeme o rekord. V tuto chvíli (neděle) je to 70 tisíc, ale myslím, že se přes těch 74 a možná 75 tisíc dostaneme. To by byl ten rekord."

Na co se během výstavy lidé ptali nejvíce, co je nejvíc zajímalo?

"Každý si tam našel něco, protože to jsou opravdu jednotlivé části života carů. Obecně je nejvíc zajímala historie, Předměty je přivedly k tomu, aby uvažovali o historických souvislostech, jak se Romanovci dostali, kdo byl před kým, a tak dále. Vyptávali se i na otázky spojené s pravoslavnou církví, protože tam bylo několik zajímavých exponátů. Myslím si, že pro to kulturní prostředí to byl velký přínos."

Jsou to všechno originály?

"Samozřejmě. Tam kopie nejsou."

Za jakých bezpečnostních opatření probíhal transfer na výstavu a hlavně zpátky do Moskvy?

"Především ve velkém utajení, takže podrobnosti vám opravdu neřeknu. Toto je věc, kterou si Rusové nechali na své straně, organizují si to sami. Myslím si, že to mají velmi dobře podchycené."

Autor: Jiří Chum
klíčové slovo:
spustit audio