Policie střeží ruzyňské letiště

Foto: ČTK

Na ruzyňském letišti byla ve středu zpřísněna bezpečnostní opatření. Letiště začal chránit obrněný transportér, na bezpečnost dohlížejí i ozbrojení policisté. Bezpečnostní akce se stala také politickým tématem, protože vyvolala kritiku opoziční ČSSD.

Foto: ČTK
Jak Českému rozhlasu ve středu řekl mluvčí BIS Jan Šubert, policii před možným útokem varovala senzibilka: "Představila se, sdělila jméno i adresu, uvedla, že je senzibil a předpovídá, že má dojít na ruzyňském letišti k útoku na některá letadla. Ona poskytla i některé další, bližší informace, například o jaké stroje půjde." Policie reagovala zpřísněním bezpečnostních opatření. Provoz letiště ale nemusel být omezen a bezpečnostní opatření se cestujících nijak nedotkla.

V souvislosti s bezpečnostní akcí na ruzyňském letišti vyzvala sociální demokracie ministra vnitra Ivana Langra, aby odstoupil z funkce. Předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že poslední události odhalily absurditu bezpečnostní politiky v pojetí ministra Langra: "Já se obávám, že se dožijeme v krátké době díky ministrování pana Langra dne, kdy naše tajné služby a policejní specialisty nahradí virgule, karty nebo věštění z kávové sedliny."

Ivan Langer ale v televizi Nova postup policie hájil: "Jednalo se o standardní opatření a musím jen říct, že nešlo o mimořádné opatření. Tohoto takzvaného spektakulárního aktu, jak říká sociální demokracie, se účastnilo 22 policistů, kteří tam v té době byli ve službě. A já musím říct, že policie má povinnost reagovat a nemůže podcenit žádné takovéto oznámení, ale ta reakce musí být odpovídající míře závažnosti a ta míra závažnosti byla také dána těmi 22 policisty."

Spolupráce policie se senzibily není neobvyklá. Jak ale v rozhovoru pro Radio Praha zdůraznil David Kubalák z Policejního prezidia, policie se na senzibily sama neobrací: "Jejich služby ke své práci nepotřebujeme a nevyžadujeme je od nich. Děje se to spíše obráceně. Při větších akcích, zejména těch, které jsou medializovány, se na nás řada senzibilů obrací a nabízejí nám informace různého druhu. Buď vědí, kde se nalézá třeba někdo, kdo je v pátrání, nebo poslouží informacemi o nějakém ohrožení, jako je třeba v případě z minulých dnů."

Foto: ČTK
Senzibilové se na policii většinou obracejí v případech, které jsou medializovány - například při pátrání po malých dětech. "My samozřejmě s těmito informacemi nakládáme jako s každou jinou. Je to pro nás v tu chvíli důležitá informace, která může označovat například místo, kde se nachází malé dítě, které je v ohrožení života. Tedy prověříme i informaci od senzibilů, protože v tu chvíli je to pro nás informace významná. Do jaké míry je relevantní nebo není, to v tu chvíli, kdy jde třeba o život dítěte, je trochu vedlejší. Prostě ji prověříme, protože není možné postupovat opačně, nejdříve zjistit, jestli skutečně ten člověk je senzibil, popřípadě jestli je to dobrý senzibil, jestli už se třeba v minulosti stalo, že jeho předtuchy se zakládaly na pravdě. To v tu chvíli důležité tolik není. Vždy je třeba podniknout preventivní opatření, abychom předešli nějakému ohrožení nebo třeba předešli újmě na zdraví nebo na životě, a potom teprve, nebo současně s tím, můžeme prověřovat další okolnosti, tedy do jaké míry je ta informace relevantní nebo není," uvedl David Kubalák.

V pátek dopoledne ministr vnitra Ivan Langer informaci, že na Ruzyni byla zesílena bezpečnostní opatření na základě informací od senzibilky, překvapivě popřel. To, že policii varovala senzibilka ale už dříve potvrdili mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert i mluvčí policejního prezidia Pavel Hanták.