Polská tragédie zasáhla i Česko

Kostel sv. Jiljí v Praze - arcibiskup Dominik Duka byl přítomen u zádušní mše k uctění památky polského prezidenta Lecha Kaczyńského a dalších obětí leteckého neštěstí, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Polsko dál truchlí za oběti sobotní tragické nehody u ruského Smolenska. V troskách zříceného letadla zahynul prezident Lech Kaczynski se svou choťí i téměř stovka příslušníků politické, vojenské a církevní elity země. Polským bratrům a sestrám již kondolovali i čelní představitelé ČR včetně prezidenta Václava Klause, premiéra Jana Fischera, šéfů obou komor parlamentu a také kardinála Dominika Duky, který se právě v onu tragickou sobotu ujal svého úřadu.

"Je to hrozná a veliká ztráta,"řekl prezident Klaus, který v Kaczynském ztratil svého osobního přítele. Soustrast Polsku kromě nejvyšších ústavních činitelů vyjádřili i lídři nejsilnějších parlamentních stran - Jiří Paroubek z ČSSD a Petr Nečas z ODS.

Kostel sv. Jiljí v Praze - arcibiskup Dominik Duka byl přítomen u zádušní mše k uctění památky polského prezidenta Lecha Kaczyńského a dalších obětí leteckého neštěstí,  foto: ČTK
JP: "Naše letka podobná té polské také měla drobné havárie, ale vždy se šťastným koncem, takže jsem tak tragický konec neočekával. Samozřejmě mě to hluboce zasáhlo, asi jako každého z nás."

PN: "Je to strašná tragédie, která se týká nejen politické reprezentace, ale i špiček armády. Právě proto, že se jednalo o Katyni, tak to nabývá dvojnásobného rozměru. Prezident Kaczynski měl velmi dobré vztahy s ČR, byl to prezident bratrského státu a navíc s jeho stranou Právo a spravedlnost ODS na evropské scéně spolupracuje."

Polský prezident Lech Kaczyński a desítky dalších polských osobností zahynuli po pádu letadla u Smolenska,  foto: ČTK
V západoruském Smolensku mezitím pokračuje vyšetřování nehody. Ruské úřady podle prvních ohledání vyloučily technickou závadu. Nadále se prověřují záznamy z obou černých skříněk stroje. Kaczynského tělo bylo v neděli převezeno zpět do Varšavy. Ostatky byly uloženy v kapli prezidentského paláce. Identifikace dalších obětí havárie teprve probíhá. Podle genetika Daniela Vaňka by měla být dokončena v poměrně krátkém čase.

"To, co mi potřebujeme, jsou tzv. srovnávací vzorky. Musíme jít po rodinných příslušnících a zajistit jejich artefakty tzn. třeba holicí strojek, kartáček na zuby apod. Výsledky, tedy jedn. identifikaci, myslím můžeme očekávat velmi brzy."

Rakev s ostatky Lecha Kaczyńského na vojenském letišti ve Varšavě,  foto: ČTK
Česko uctí památku obětí nehody polského prezidentského letadla dnem státního smutku. Prezident Václav Klaus ho spolu s vládou vyhlásí na den, kdy bude Polsko zesnulé pohřbívat. Památku obětí uctí naše republika minutou ticha. Státní vlajky na vládních budovách budou jako výraz soustrasti a solidarity s polským lidem staženy na půl žerdi. V Praze se také uskuteční mše za oběti neštěstí. V pátek dopoledne ji bude v katedrále sv. Víta sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka. Už v neděli památku obětí letecké havárie v Rusku uctili i příslušníci polské menšiny a polští turisté v pražském kostele svatého Jiljí. Zdrcený ze smrti polského prezidenta i dalších státních činitelů byl pochopitelně také polský premiér Donald Tusk, někdejší Kaczynského politický rival.

Václav Klaus,  foto: ČTK
"Je to tragédie, která se dotkla i mě osobně. Jsem však premiérem a musím proto rozhodovat i o tom, co se bude dít dál. Chtěl bych všechny ujistit, že úřady teď budou pracovat dvacet čtyři hodin denně, aby důsledky pro rodiny zemřelých byly co nejmenší. Vím ale, že pozůstalí teď strašně trpí. Já osobně trpím také, musíme ale dál fungovat. Veřejnost budu průběžně informovat o vyšetřování tragédie a o pomoci pozůstalým."