Václav Klaus kritizoval neúčast bruselských politiků na pohřbu polského prezidenta

Foto: ČTK

Polsko se o víkendu rozloučilo s oběťmi letecké katastrofy u západoruského Smolenska, při níž minulou sobotu zahynul prezident Lech Kaczynsky s chotí Marií a desítky osobností veřejného života. Pohřbu se zúčastnila i česká delegace. Mnohým zahraničním hostům však cestu znemožnil kolaps letecké dopravy nad Evropou.

Pohřbu prezidentského páru v katedrále krakovského hradu Wawel přecházel ve Varšavě smuteční obřad za všechny zesnulé. Nedělní mše se měly zúčastnit desítky politiků z celého světa. Kvůli mraku sopečného popela nad Evropou cestu do Polska mnozí zrušili, například americký prezident Barack Obama, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, německá kancléřka Angela Merkelová, předseda Evropské komise José Barroso či rakouský prezident Heinz Fischer. Někteří z nich si za to vysloužili kritiku českého prezidenta Václava Klause, který se pohřbu v Krakově zúčastnil.

Václav Klaus  (vpravo) s manželkou Livií,  premiér Jan Fischer  (vlevo) a pražský arcibiskup Dominik Duka,  foto: ČTK
"Já bych rozuměl tomu, že nepřijede kanadský premiér nebo australský generální guvernér. To opravdu asi nelze udělat jinak. Ale že nepřijedou někteří Evropané, že nepřijede nikdo z Bruselu, to se mi zdá neomluvitelné a všechny ty vznešené fráze o evropské jednotě ukazují, že to jsou skutečně jenom fráze."

Česká delegace, ve které byli prezident Václav Klaus s chotí, premiér Jan Fischer a arcibiskup Dominik Duka se rozhodla jet nejdříve vlakem do Bohumína a odtud pokračovat autem. Václav Klaus se se zesnulým polským prezidentem před časem setkal právě v Bohumíně.

Václav Klaus v Bohumíně,  foto: ČTK
"Když jsem v Bohumíně, tak si výrazně uvědomuji, že před několika lety jsme s panem prezidentem Kaczynskym navštívili Těšín polský a Český Těšín a společně jsme pak z Bohumína jeli vlakem do Varšavy, takže pořád je to jedna smutná vzpomínka za druhou."

Polský prezident Lech Kaczynsky měl velmi vřelý vztah k Česku. V Praze byl poprvé v roce 1991 a hned na své první diplomatické misi, jak v rozhovoru pro Český rozhlas popsal letos v lednu.

"Šlo o odsun sovětských vojsk z našich zemí. Tehdy jsme volili tu správnou nátlakovou taktiku na Moskvu a ta moje mise byla úspěšná. Podruhé jsem byl v Praze kvůli likvidaci Varšavské smlouvy. Měl jsem vlastně to štěstí, že jsem byl na místech, kde se psala historie a k nim patří také Praha."

Lech Kaczyński a jeho žena Maria,  foto: ČTK
Smuteční obřad v různých částech Krakova sledovalo asi 150 tisíc lidí z celého Polska. Nezávisle na státní delegaci zamířili autem do Krakova také bývalý lídr ODS Mirek Topolánek a europoslanec Jan Zahradil. Česko úctu obětem leteckého neštěstí vyjádřilo vyhlášením víkendových dnů smutku. Vlajky na půl žerdi a černé smuteční prapory zavlály na radnicích a úřadech. Minutu ticha drželi lidé nejen v sobotu v poledne v celé zemi, ale třeba i v úvodu sportovních akcí, či divadelních představení. Oběti tragédii si připomněli i veteráni války v Perském zálivu v roce 1991, kteří se sešli v libereckých kasárnách. Řada polských vlajek zavlála také před ubytovnami v Mladé Boleslavi a jejím okolí, kde žijí desítky polských dělníků zaměstnaných v automobilce.