Pomozte zvolit nejvýznamnějšího zahraničního Čecha/Češku ve světě! Dnes Milan Kundera

Milan Kundera

ČRo Vltava a ČRo Radio Praha (zahraniční vysílání) vyhlásily anketu zahraniční Čech roku. Na základě nominací posluchačů jsme vybrali 15 osobností, které nyní představujeme ve vysílání formou medailonů. Na webu www.zahranicnicech.cz můžete dát vybrané osobnosti svůj hlas.

Žert, Valčík na rozloučenou a především Nesnesitelná lehkost bytí proslavily Milana Kunderu po celém světě. Dnes je bezkonkurenčně nejznámějším a nejpřekládanějším světovým autorem českého původu. To, co na jeho románech nejvíc přitahuje, je mix ironie, existencialismu, lyrismu a paralelních dějů, které narušují základní dějovou linku a znejisťují čtenáře.

Milan Kundera, který svůj život spojil s pražskou FAMU, do literatury vstoupil jako básník oslavující proletariát. Koncem 50. let svůj pohled změnil a stal se kritikem komunismu a jeho zásahů do umění. Největší úspěch na domácí scéně mu přinesl román Žert z roku 1967, nadlouho jediný román, který v Československu vyšel.

V polovině 70. let Kundera odešel do Francie, kde s úspěchem vydával své česky psané romány ve francouzštině. Česky vycházely v nakladatelství manželů Škvoreckých v Torontu. Posledním takovým dílem je Nesnesitelná lehkost bytí z roku 1984. Z jeho posledních pěti románů vyšel česky jen jeden – a sice Nesmrtelnost. České fanoušky pobuřuje, že odmítá přeložit do češtiny svá poslední čtyři díla, že neposkytuje rozhovory a že do své někdejší vlasti jezdí jen inkognito.

Francouzský spisovatel a český rodák Milan Kundera je známý po celém světě. Velké popularitě se jeho dílo těší i na vzdáleném Tchaj-wanu  (ilustrační foto) | foto: Filip Nerad

Jedním z témat Kunderových esejů je Leoš Janáček, skladatel, jehož operu Její pastorkyňa pražské Národní divadlo dlouho odmítalo vzít na vědomí. Poslechneme si úryvek ze vzácného rozhovoru, který Kundera na toto téma poskytl Tomáši Sedláčkovi z Českého rozhlasu Brno: „Padesátiletý Janáček, který si je už plně vědom ceny svého díla, originality svého slohu, píše sice po Pastorkyni dál krásné a originální skladby, např. své sbory, ale jeho elán je přece jen tím ponižujícím přehlížením podvázán. A druhý následek: dílo, které nemůže někdo slyšet, nemůže vykonávat žádný vliv.“

Slyšeli jsme portrét Milana Kundery. Pokud mu chcete dát svůj hlas, můžete tak učinit na webu www.zahranicnicech.cz, kde najdete i další podrobnosti. Hlasování končí 30. srpna. Výsledky ankety budou zveřejněny 31. srpna 2016. Partnerem ankety Zahraniční Čech roku je Týdeník rozhlas.