Poslanci mají nový návrh, jak vymáhat po neplatičích alimenty

Sněmovna se zřejmě znovu vrátí k tomu, jak na neplatičích vymáhat výživné na děti. Minulý týden koaliční poslanci zamítli návrh ČSSD, podle kterého by dlužné alimenty vyplácel stát a pak by je na dlužnících vymohl. V neděli Česká televize informovala o nové iniciativě vládních poslanců, jak rodičům nezaopatřených dětí pomoci. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Přednostní vyřizování alimentů u soudu nebo možnost soudce zjišťovat dlužníkův majetek, čísla jeho účtů a výši konta - to jsou některé z bodů návrhu koaličních poslanců, který by měl rozvedeným rodičům usnadnit cestu k dlužnému výživnému pro děti. Poslanecká iniciativa počítá i s tím, že alimenty dostanou přednost před pohledávkami finančního úřadu nebo že samoživitel nebude muset platit zálohu na exekuci.

"Stát musí oslabenému rodiči, který je zatížen péčí o svoje dítě, a ještě se má domáhat svých práv, pomoci,"

tvrdí předkladatelka návrhu Kateřina Jacques ze Strany zelených. Zelení spolu s dalšími vládními poslanci ale minulý týden odmítli jiný návrh, který chtěl usnadnit cestu k dlužným alimentům. Rodičům by je vyplácel stát a na dlužnících by je pak vymáhal. Autorka tohoto návrh Anna Čurdová v ČSSD říká, že sociální demokracie přijme jakékoli rozumné řešení, které rodinám s dětmi pomůže. Zelení podle ní však mohli svou variantu předložit už při hlasování minulý týden.

"Zeleným a paní poslankyni nic nestálo v cestě, aby pozměňující návrh předložila a aby ho k zákonu dala. A to vystoupení v Poslanecké sněmovně, že to nebylo možné, považuji za hodně pokrytecké, protože jsem přesvědčená o tom, že to možné bylo. Stačilo jenom chtít."

Návrh koaličních poslanců podle ní nepřináší žádné zásadní změny:

"Tam jsou některé věci, které se v podstatě mohou už v tuto chvíli dělat, a je jen otázkou soudů, proč je nedělají. Například nahlížení do daňových přiznání. To mohou v tuto chvíli už dělat sociální pracovnice, protože i přídavky na děti jsou vázány na zjišťování příjmů rodičů. Stále nic z těchto opatření ale nevede k tomu, aby matka dostala částku, kterou potřebuje, protože to návrh zákona neřeší."

V tom, jak nejlépe pomoci samoživitelům, kterým druhý z rodičů dluží výživné, jsou rozděleni nejen poslanci, ale i veřejné mínění. Vyplývá to z malé ankety v pražských ulicích:

"To, co teď psali v novinách, že by to měl platit stát, tak já myslím, že taky ne. Myslím si, že by to neplatičům dost nahrávalo. - Já nevím, ale když prostě muži neplatí alimenty, tak na ně neplatí ani soudy, protože to trvá všechno hrozně dlouho. - Já myslím, že by stát měl přispívat a pak sám nějakým způsobem honit ty neplatiče. Myslím si, že ti rodiče, kteří se o děti opravdu starají, jsou už dostatečně stresováni ze všech stran."

Ročně je v Česku za zanedbání povinné výživy odsouzeno více než 7000 lidí. Vláda má novelu občanského soudního řádu projednat během několika týdnů.