Post ředitele České národní budovy v New Yorku je pro Petra Fejka výzva

Petr Fejk, foto: ČTK

Petr Fejk učil češtinu a dějepis, byl manažerem rockového klubu, působil v divadle a především mnoho let úspěšně vedl pražskou zoologickou zahradu. Teď odchází do New Yorku, kde se má stát ředitelem České národní budovy.

Petr Fejk, foto: ČTK
Nechme na začátku promluvit samotného ředitele pražské zoologické zahrady, rozhovor Českému rozhlasu dal v době, která rozhodně nebyla pro zoo jednoduchá.

"V této chvíli např. sloni nebo hroch Slávek, hrdina povodní, a zhruba na čtyři sta ptáků, včetně pelikánů nebo plameňáků jsou sice v pohodě, mají kde být, jsou už v podstatě doma, ale pouze ve venkovních výbězích. My spěcháme s tím, abychom mohli opravit elektriku, opravit topení v jejich příbytcích a přizpůsobit podmínky k tomu, aby mohli strávit zimu."

Ukázka pochází z října 2002, roku, kdy velkou část republiky včetně hlavního města postihly katastrofální povodně. Zasažena byla i pražská zoo. V souvislosti s povodněmi a příběhy lachtana Gastona či zmíněného hrocha Slávka zaregistrovala i laická veřejnost právě osobu Petra Fejka.

V zoo proběhly pod Fejkovým vedením mnohé změny, z povodní se jí úspěšně podařilo vzpamatovat, vybudovaly se např. nové pavilony a zájmu se těšil také projekt Odhalení, který probíhal ve spolupráci s Českým rozhlasem a sledoval život "pražských" goril.

Po 12 letech se Petr Fejk rozhodl ze zahrady odejít. Post ředitele České národní budovy chápe jako velkou výzvu. V České televizi uvedl:

Česká národní budova v New Yorku
"Je to také výzva, protože New York je obrovsky konkurenční prostředí a Česká republika je tam v podstatě jako outsider. Ona tam samozřejmě už dlouho je, je tam spousta krajanů, je tam i ten dům, který už rok funguje, je krásný, má obrovský prezentační potenciál. Jeho úkol prezentovat české téma, Českou republiku, českou kulturu, přitáhnout Newyorčany k tomu tématu, vzbudit v nich zájem o českou společnost, kulturu a dění v České republice, ten kdyby se úplně podařil, tak je to téměř zázrak."

A jaké jsou Fejkovy plány?

"Já musím začít nejdříve od takových organizačních věcí. Já jsem přišel s nabídkou, že nejdřív spojím fungování toho domu, management té budovy s fungování Českých center, to jsou v současné době dvě oddělené věci. Potom si musím dobře prověřit daňové, ekonomické a právní souvislosti toho potenciálu si na sebe také přivydělat. Strašně důležité téma je spojit se tam s krajany, kteří mají velký zájem o budovu, tu budovu věnovali také českému státu k rekonstrukci a mají obrovský zájem o její fungování. Ten vlastní program by měl být co nejširší od alternativy po špičkové prezentace, měl by být konfrontační, neměla by se dovážet jen česká kultura, ale konfrontovat ji i s newyorskou. A ten program by jít i do ulic, nebýt jen v té budově, měl by jít i do prestižních kulturních zařízení New Yorku, do prestižních galerií, divadel apod."

Jako ředitel pražské zoo Petr Fejk skončí k poslednímu říjnu, výběrové řízení na jeho nástupce bude vypsáno zhruba do 14 dnů.