Praha láká turisty bezpečností a všestranností

Foto: Björn Laczay, CC BY 2.0

Česká metropole je na 5. místě žebříčku, který sleduje počet přenocování zahraničních turistů v Evropě. Praha tak předběhla třeba Vídeň nebo Amsterdam.

Jan Papež,  foto: ČT
16 milionů 800 tisíc nocí strávili loni zahraničí turisté v Praze. Ta se tak dostala do první pětky evropských měst statistik asociace European Cities Marketing. Na předních příčkách se drží třeba Londýn, Paříž nebo Řím. Důvody vysvětluje Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří:

"Myslím si, že hlavní důvod je cena a kvalita, která je harmonii. Důvodem je také to, že Česká republika byla mnohokrát v loňském roce vyhlášena za jednu z nejbezpečnějších destinací, a na to především zaoceánští turisté velmi mnoho dají."

Chybí personál hotelů i parkovací plochy

Foto: Björn Laczay,  CC BY 2.0
I přes problémy s teroristickými útoky, městská turistika obecně stále roste, a Praha není výjimkou. Počet přenocování se meziročně zvýšil o 5,5 procenta. Turisté i ti, kteří jim poskytují služby, ale mnohdy narážejí na různé problémy.

"Každý, kdo pracuje v turistickém ruchu, vám řekne, že Praha je připravena ještě na mnohem větší množství turistů, ale na druhé straně existuje spousta úskalí, se kterým se my, provozovatelé služeb, potýkáme. Jedno z velkých úskalí je především zaměstnanost. Hoteliéři mají velké problémy sehnat provozní personál, od pokojských počínaje po recepční, kteří by mluvili několika jazyky...těch problémů je samozřejmě ještě více."

Pro návštěvníky, kteří přijíždějí na víkend autem, jsou komplikací také tzv. modré zóny. Podle Jana Papeže by na nich měla Praha o víkendu umožnit parkování i turistům, jako to dělají jiná velká města.

Praha-město pro všechny

Foto: hodgers via Foter.com / CC BY-SA
Naopak velkou výhodou české metropole je to, že ji chtějí navštívit všechny typy lidí:

"Míří sem baťůžkáři, kteří vyhledávají laciné ubytování, tak ´luxusní´ klienti, i když těch by mohlo být více. Praha nabízí spektrum zájmům pro všechny, což je její velká výhoda oproti jiným městům."

Země, odkud zahraniční turisté pocházejí, se mění, přibývá zejména Asiatů - Číňanů nebo Indů. Méně je návštěvníků z Ruska. Stále více lidí také nechce zůstat jen v metropoli, ale míří i do regionů, oblíbený je třeba Jihočeský kraj a památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO.