Praha si připomíná 400. výročí úmrtí rabiho Löwa

Foto: autorka

Hliněný Golem, stánky s košer vínem a typickými židovskými pokrmy i muzikanti v renesančních krojích mají v těchto dnech na Staroměstském náměstí v Praze připomenout dobu významného židovského filozofa a učence rabiho Löwa. Od jeho úmrtí letos uplynulo 400 let.

Foto: autorka
"Vracíme se čtyři sta let zpátky na rozhraní renesance a majestátního baroka. Vracíme se do období rudolfínské Prahy, která je obestřena kouzlem, tajemstvím, magií, ale také učeností,"

Foto: autorka
řekl na pondělním zahájení akce pražský primátor Pavel Bém. Rabi Löw, zvaný Maharal, podle něj patřil k největším učencům tehdejší Evropy. Jeho význam je srovnatelný s Keplerem nebo Tycho de Brahem. Předseda Židovské obce v Praze František Bányai zase připomněl, že právě za rabiho Löwa zažila pražská židovská komunita jedno ze svých nejlepších období:

"V té době pražské židovské město vyrostlo, začátkem 20. století bylo celé přebudováno a dnes z toho středověkého židovského města nezbyly jenom synagogy, ale i radnice a nádherný starý židovský hřbitov."

Osobnost rabiho Löwa měla takovou váhu, že ho k audienci přijal i sám císař Rudolf II. Dnes je však Maharal znám spíše jako tvůrce golema, přestože se vznikem umělého služebníka, který se dal oživit kouzelným šémem, neměl nic společného. Od těchto romantických nánosů se jeho osobnost snaží oprostit rozsáhlá výstava na Pražském hradě. František Bányai připustil, že hlavní město vsadilo spíš na rabiho Löwa a golema jako na turistické lákadlo:

Foto: autorka
"Pro židovský svět je Maharal důležitý jako rabín, je známý svým dílem, které je pořád studováno. Myslím ale, že nakonec je to trochu podobné s Kafkou. Praha je plná fotografií a připomínek Kafky a je pravděpodobně podstatně méně lidí, kteří si ho přečetli. Asi je to součást dnešního, můžeme říct konzumního světa."

Foto: autorka
Součástí oslav 400. výročí rabiho Löwa na Staroměstském náměstí je také výstava velkoformátových fotografií Jiřího Všetečky. Klasik černobílého dokumentu fotografuje Prahu i její židovské památky už desítky let. A jak podle něj lze zachytit jejich atmosféru?

"Dá se vystihnout tím, že se jednak hodně seznámíte s Prahou, zjistíte například, že v Praze je osm židovských hřbitovů, které všechny objedete. Dostanete se i na obřady. To tajemno, to kouzlo, se právě dělá čekáním na to nejkrásnější a nejlepší osvětlení."

Až do 7. září budou na Staroměstském náměstí vystupovat i soubory historické hudby, kejklíři a šermíři. Zájemci si tu mohou koupit pamětní mince nebo repliky středověkého a renesančního skla. Přesto by se ten, kdo se opravdu chce seznámit s osobností rabiho Löwa, měl vypravit spíš na výstavu na Pražském hradě.